Reading Time: 6 minutes

vpn nedir

VPN veya Sanal Özel Ağ, genel ve özel internet bağlantıları üzerinden ağ trafiğinizi şifreleyerek web’de güvenli bir şekilde gezinmenizi ve coğrafi kısıtlamaları atlamanızı sağlayan platformlar arası bir yazılımdır.

VPN’ler çoğunlukla şirketler tarafından çalışanlarının kurumsal ağlara ve kaynaklara uzaktan erişmesine izin vermek için kullanılırken, VPN’ler oyun, akış ve torrent gibi eğlence amaçlı da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şimdi “VPN nedir” hakkında temel bir fikriniz olmasını umsam da, yine de bu konuya gireceğim ve VPN’ler hakkında bilinmesi gereken her şey hakkında konuşacağım.

VPN bağlantısı nedir?

VPN bağlantısı

Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, internet trafiğiniz bilgisayar korsanları ve hatta internet servis sağlayıcınız da dahil olmak üzere kimsenin kurcalanamayacağı şifreli bir tünelden yönlendirilir.

Senin için fazla mı teknik?

Başka bir deyişle, bir VPN bağlantısı, gerçek kimliğinizi gizleyebilen ve yakalanmadan herhangi bir yere ulaşmanızı sağlayan görünmezlik pelerini ile karşılaştırılabilir.

Artan gizlilik endişeleri ve artan çevrimiçi sansür nedeniyle VPN talebi tavan yaptı. Günümüzde İspanya’da ve dünyada giderek daha fazla insan, kısıtlanmış web sitelerine erişmek ve internet sansürünün üstesinden gelmek için VPN’leri kullanıyor.

VPN bağlantıları ne için kullanılabilir?

Girişi okurken, artık bir VPN bağlantısının ne için kullanılabileceği hakkında bazı temel bilgilere sahip olmalısınız. Ama dürüst olmak gerekirse, VPN’lerin çok fazla kullanım örneğini var.

Bugünün konusuna dalmak için, insanların VPN kullanmasının popüler nedenlerinden bazılarına göz atalım.

Uzaktan çalışma

COVID-19 salgınından önce bile VPN’ler, uzak çalışanların şirket ağlarına güvenli bir şekilde erişmelerini kolaylaştırmak için her zaman kullanılmıştır. VPN’ler güvenli bir şifreli tünel oluşturarak uzaktan çalışanlar için güvenli bir aşılmaz yol oluşturur. Bir VPN yardımıyla, fiziksel olarak İspanya’da bulunabilir, ancak fiziksel olarak oradaymış gibi ABD’deki şirket kaynaklarına erişebilirsiniz.

Sansürleri atla ve coğrafi olarak engellenmiş içeriklere erişme

Daha önce de belirttiğim gibi, VPN’ler eğlence amaçlı da yaygın olarak kullanılmaktadır. VPN’ler coğrafi konumunuzu sızdırmanıza yardımcı olabileceğinden, coğrafi olarak engellenen içeriğe dünyanın her yerinden erişebilirsiniz.

Örneğin, İspanya’da fiziksel olarak bulunabilirsiniz, ancak bir ABD sunucusuna bağlanırsanız, az çok ev adresinize benzeyen bir ABD IP adresi edinebilir ve Netflix, Hulu, Disney+ ve daha fazlası gibi coğrafi olarak engellenen akış hizmetlerine erişebilirsiniz.

Güvenli ve anonim torrent

İnsanların VPN kullanmasının bir başka popüler nedeni de torrentleri güvenli ve anonim bir şekilde indirmektir. Bilmiyorsanız, dünyadaki birçok internet servis sağlayıcısı (ISS) kullanıcıların P2P dosya paylaşımını engeller.

Çoğunlukla ISS’lerin korsanlığı caydırmak istemeleri nedeniyle olsa da (ki bu anlaşılabilir bir durumdur), torrent indirmenizi istememelerinin bir diğer ana nedeni de çok fazla bant genişliği tüketmenizi istememeleridir. NE kadar veri tükettiğinizi analiz ederek, ISS’ler bant genişliğinizi belirli yoğun saatlerde kısıtlayabilir.

Ancak bir VPN kullandığınızda, orijinal IP adresinizi değiştirebilir ve VPN servis sağlayıcınız tarafından sağlanan yeni bir paylaşılan IP adresi alabilirsiniz. Bu şekilde, ISS’niz bile çevrimiçi olarak ne indirdiğinizi belirleyemez. Hindistan gibi P2P dosya paylaşımının yasak olduğu ülkelerde bile torrentleri serbestçe indirebileceksiniz.

Güvenlik ve gizlilik

VPN kullanmak, çevrimiçi olarak güvende ve güvende kalmanın harika bir yoludur. VPN kullanmadan internette gezindiğinizde, ağınız üzerinden gönderilen veya alınan tüm veri paketleri şifrelenmemiş kalır, bu da biraz teknik bilgiye sahip herkesin bunları engelleyebileceği ve sizi gözetleyebilir.

Bu nedenle, banka hesabınıza yerel kafenizden erişmeniz durumunda, herhangi bir bilgisayar korsanının yararlanması için potansiyel bir boşluk bırakacaksınız.

Ancak bir VPN kullandığınızda, tüm ağ trafiğiniz şifrelenir. Bu şekilde, bir bilgisayar korsanı bir veri paketini orta yolda yakalamayı başarsa bile, hiçbir anlam ifade etmez ve anlamsız görünür.

VPN nasıl çalışır?

VPN, sizinle internet arasında sanal bir özel tünel oluşturarak çalışır. Çevrimiçi olarak yaptığınız her şey, yabancıların içeride neler olduğunu bilmesini engelleyen şifreli tünelden geçer.

kafası karışmış?

James Bond’un kötü adamlardan helikopterle onu kovaladığını hayal edin. Kötü adamların pençesinden kaçmak için Bond arabasını bir tünele sürer ve kaçar. VPN benzer şekilde çalışır.

VPN örneği nasıl çalışır?

Tüm ağ trafiğinizi tünellemenin yanı sıra, bir VPN orijinal IP adresinizi maskeler ve size geri izlenemeyeceği farklı bir IP adresi atar.

İstediğiniz herhangi bir sunucu konumunu seçebilir ve seçebilir ve neredeyse dünyanın herhangi bir yerinde görünebilirsiniz. Bunu yaparak, internetteki tüm coğrafi olarak engellenen içeriğe anonim olarak erişebilirsiniz.

VPN sunucusu nedir?

VPN sunucuları

VPN sunucusu, internetle aranızda oturan bir aracı gibidir. Vpn sunucusu, orijinal IP adresinizle ziyaret etmek istediğiniz web sitesine erişmek yerine, kimliğinizi tamamen anonim bırakarak sizin için her şeyi yapar.

Normalde, bir VPN sunucusuna bağlı değilseniz, gelen ve giden tüm ağ trafiğiniz ISS’nizden geçer. Bu, internet servis sağlayıcınızın çevrimiçi yaptığınız her şeyi görmesini sağlar. Verileriniz şifrelenmediği için, bilgisayar korsanları verileri ele alabilir ve her türlü tahribatı yapabilir.

Sadece IP adresiniz bir bilgisayar korsanı tarafından çalınsa bile, gerçek coğrafi konumunuzu tespit edebilir ve sizi şu veya bu şekilde tehdit edebilir. Sadece www.infosniper.net gidin ve birinin gerçek ev adresini IP adresi aracılığıyla bulmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

infosniper-ip-address-geo-location-checker

Ancak şifreli bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, orijinal IP adresiniz maskelenir ve VPN servis sağlayıcınız size başka bir IP atar. Bu, sizden başka herkesin çevrimiçi etkinliklerinizi bu şekilde bumasını engeller.

VPN uygulaması nedir?

VPN uygulaması temel olarak telefonunuza, dizüstü bilgisayarınıza, yönlendiricinize veya diğer uyumlu cihazlarınıza yüklediğiniz küçük bir yazılımdır. Yükledikten sonra, orijinal IP adresinizi maskelemek ve engellenen her türlü web sitesine güvenli ve anonim bir şekilde erişmek için coğrafi konumunuzu taklit etmek için VPN uygulamasını kullanabilirsiniz.

Günümüzde çoğu VPN sağlayıcısı platformlar arası uygulamalar sunmaktadır. Bu, VPN servis sağlayıcınız tarafından sunulan VPN uygulamalarını Windows, iOS, Android, macOS, Linux ve daha fazlası gibi platformlara yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

VPN Türleri

VPN hizmetleri esas olarak uzaktan erişim VPN ve Siteden Siteye VPN olmak üzere iki türe ayrılaştırılabilir. Netflix izlemek veya web’de güvenli bir şekilde gezinmek için her gün kullandığımız VPN’ler Uzaktan Erişim VPN’leri kategorisine girer. Öte yandan, siteden siteye VPN’ler, çalışanların kuruluşlarının ağına uzaktan bağlanmalarına izin vermek için işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılır.

Şimdi, burada çok fazla ayrıntıya gireceğim çünkü zaten farklı VPN türlerini açıklayan eksiksiz bir rehber ele aldık , kontrol etmek için çekinmeyin.

VPN ne gizler?

VPN neleri gizler?

VPN, hakkınızda kişisel olarak tanımlanabilir birçok bilgiyi gizleyebilir ve sizi internette neredeyse görünmez hale getirebilir. Neden bahsettiğim hakkında daha iyi bir fikir vermek için, bir VPN’in saklanmanıza yardımcı olabileceği üç şeye göz atalım.

Çevrimiçi etkinliklerinizi gizler

Çevrimiçi yaptığınız her şey şifreli bir VPN tünelinden geçtiğinde, tünelin dışındaki hiç kimse çevrimiçi olarak ne yaptığınızı göremez. Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda ve IP adresiniz maskelendikten sonra, internet servis sağlayıcınız bile çevrimiçi etkinliklerinizi size geri izleyemez.

IP adresinizi ve coğrafi konumunuzu gizler

IP adresinizi ev adresiniz olarak düşünün. IP adresinizi bilen veya çevrimiçi olarak ele geçen varsa, çevrimiçi olarak ne yaptığınızı açıkça söyleyebilir ve etkinliklerinizi gerçek ev adresinize kadar izleyebilir.

Korkutucu, değil mi?

Ancak bir VPN kullandığınızda, VPN servis sağlayıcınız size ait olmayan farklı bir IP adresi atar. Bunu yaparak, çevrimiçi olarak ne yaparsanız yapın, hiç kimse faaliyetlerinizi size kadar takip edemeyecektir.

Özgürce yayın yapabilmeniz için konumunuzu gizler

Bazı akış hizmetleri ve kanalları yalnızca belirli ülkelerde çalışır. Örneğin Hulu sadece ABD’de çalışıyor. Ülke dışına seyahat ederseniz, rahatsız edici lisanslama sorunları nedeniyle herhangi bir içeriği izleyemezsiniz. Ancak bir VPN ile istediğiniz herhangi bir sunucu konumuna bağlanabilir ve neredeyse dünyanın herhangi bir yerinde görünebilirsiniz. Bu, hayal edebileceğiniz herhangi bir akış hizmetinin engelini kaldırmanıza izin verecektir.

Vpn yayın yapmama nasıl yardımcı olabilir?

Popüler akış hizmetlerinin nerede olduğunuzu nasıl bildiğini hiç merak ettiniz mi?

Açıklamama izin verin:

Netflix gibi akış devleri, bir yerleşim adresine benzeyen IP adresinizi tespit ederek tam olarak hangi adreste olduğunuzu belirleyebilir. Gerçek coğrafi konumunuz algılandıktan sonra en sevdiğiniz içeriğin akışınız engellenir.

Ancak bir VPN yardımıyla, herhangi bir sunucu konumuna bağlanabilir ve fiziksel olarak bu ülkede bulunuyormuş gibi görünebilirsiniz. Örneğin, İspanya’daysam ve “The Bachelor” gibi ABD’ye özel Netflix şovlarına erişmek istiyorsam, herhangi bir ABD VPN sunucusuna bağlanabilir ve herhangi bir kısıtlama olmadan yayına başlayabilirim.

Neden VPN’e ihtiyacım var?

VPN’de bir ton kullanım örneğine sahiptir. İnsanlar bunu her türlü nedenden dolayı kullanıyor. Çoğunlukla, insanlar coğrafi blokları atlamak için VPN’leri kullanırlar. ABD Netflix veya diğer yayın hizmetlerinin engelini kaldırmak istiyorsanız VPN kullanmak isteyebilirsiniz.

Benzer şekilde, torrent kullanıyorsanız, ISS’nizin internet bağlantınızı azaltmasını veya DMCA bildirimlerinizi göndermesini önlemek için bir VPN kullanmak isteyebilirsiniz.

Güvenli olmayan herkese açık Wi-Fi bağlantılarına sık sık bağlanıyorsanız, internet trafiğinizi şifrelemek için VPN kullanmak çok kolay olabilir. Bunu yaparak, bilgisayar korsanlarının özel bilgilerinizi çalmasını önleyebilirsiniz. Bunlar, VPN kullanmayı düşünmeniz gereken nedenlerden bazılarıdır.

Çevrimiçi gizlilik neden önemlidir?

Çevrimiçi gizlilik neden önemlidir?

Çevrimiçi gizlilik günümüzde çok önemlidir. İstatistiklere göre, bilgisayar korsanları her 39 saniyede bir günde ortalama 2.244 kez saldırıyor. Bu çok korkutucu.

Kimsenin hedef alamayacağınızı düşünmeyi sevseniz bile, korkunç bir siber saldırının kurbanı olma şansınız her zaman vardır. Bunu söylüyorum çünkü her gün ortalama 300.000 yeni kötü amaçlı yazılım oluşturuluyor. Bilgisayar korsanları sürekli olarak avlarını hedeflemenin yeni yollarını düşünüyor.

Bilgisayar korsanları IP adresinizi ele geçirdiğinde, coğrafi konumunuzu bulabilir, nerede yaşadığınızı veya nerede çalıştığınızı bulabilir ve ardından sizden mümkün olduğunca çok şey çalmak için bir strateji planlayabilirler. Hala bir VPN kullanmaya başlamadıysanız, belki de çok geç olmadan en azından bir vpn almayı düşünmenin zamanı geldi.

VPN’ler İspanya’da yasal mı?

Evet, VPN’ler İspanya’da ve dünyanın birçok yerinde yasaldır. Ancak, VPN kullanmadan yasa dışı olan her şeyin, VPN kullandıktan sonra bile hala yasa dışı olacağını unutmayın. Örneğin, korsan içerik indirme, siber taciz veya çevrimiçi birini tehdit etme.

VPN’ler birçok ülkede yasal olsa da, Çin, Rusya, Irak ve Kuzey Kore gibi bazı ülkeler vatandaşlarının VPN kullanmasına izin vermez. Birini kullanırken yakalanan insanlar yüklü para cezaları ödemek zorunda kalabilirler. Örneğin, Çin’de bir adam VPN kullandığı için 15.000 yuana (2.142 ABD Doları) kadar para cezasına çarptırıldı.

VPN kullanmanın dezavantajları var mı?

Her teknolojide olduğu gibi VPN’lerin de dezavantajları vardır. Şimdiye kadar sadece VPN kullanmanın faydalarından bahsettik. Şimdi bilmeniz gereken bazı dezavantajlara bir göz atacağız.

Bazı web siteleri VPN’leri engelleme eğilimindedir

En kötü şöhretli olarak, Netflix gibi yayın hizmetlerinin VPN’leri engellediği bilinmektedir. Benzer şekilde, VPN sunucularından gelen trafiği engelleyen tonlarca web sitesi vardır.

PayPal gibi bankacılık ve çevrimiçi ödeme hizmetleri de güvenlik nedeniyle VPN kullanıcılarını engelleme eğilimindedir. Bankacılık uygulamanıza erişirseniz veya yabancı bir VPN sunucusuna bağlıyken PayPal, dolandırıcılığı önlemek için hesabınız geçici olarak engellenebilir.

VPN sunucusuyla bağlantınızı keserek bu tür sorunları aşabilseniz de, yanlış algıları gidermek için bankanızla iletişime geçme zahmetiyle uğraşmak zorunda kalacaksınız.

İnternet hızlarınız zarar görecek

Daha önce bir VPN kullandıysanız, VPN sunucularına bağlandıktan sonra VPN hızlarınızın dalgalanma eğiliminde olduğunu bilirsiniz. Bunun nedeni, bir VPN kullandığınızda, ağ trafiğinizin şifrelendiği veya şifresinin çözüldüğü nispeten kalabalık bir paylaşılan VPN sunucusundan geçmesidir.

Eğer sen.

Genel gider şifrelemesi nedeniyle, veri paketlerinin hedeflerine ulaşması daha uzun sürer. Genellikle, saygın bir VPN hizmeti kullanırken, internet hızınızda% 20 ila% 30’luk bir düşüş yaşamalısınız.

Gölgeli VPN’ler sizi gözetleyebilir

Gölgeli VPN’ler kullanıyorsanız, bilmeden gizliliğinizi riske atabilirsiniz. Çoğunlukla, ücretsiz VPN’ler tarama etkinliklerinizi kaydetme ve gelir elde etmek için üçüncü taraflara satma eğilimindedir. Öte yandan premium VPN’ler kullanıcı günlüklerini saklamaz. Örneğin ExpressVPN, RAM disk modunda çalışan sunucular sunar. Bu şekilde, bir sunucu her yeniden başlatıldığı zaman, tüm kullanıcı günlükleri silinir.

VPN’ler bana nasıl gizlilik sunabilir?

Çoğumuz gizlilik için VPN kullanıyoruz. Ancak bir VPN herhangi bir güvenlik özelliği sunmuyorsa, bunu elde etmenin bir anlamı yoktur. Tam gizliliği garanti etmek için VPN aşağıdaki özellikleri kullanır:

Günlük ilkesi yok

Sıfır günlüğe kaydetme ilkeleri çok önemlidir. Güvenilir bir VPN servis sağlayıcısı, tarama günlüklerini günlüğe kaydetmekten kaçınır. Tarama alışkanlıklarınızdan hiçbiri kaydedilmediğinde, bilgisayar korsanlarının, kolluk kuvvetlerinin ve hatta VPN sağlayıcınızın çevrimiçi olarak ne yaptığınızı söyleyemeyeceği anlamına gelir.

256 bit şifreleme

Şifreleme olmadan, herhangi bir VPN işe yaramaz. Vpn, tüm ağ trafiğinizi yetkisiz varlıklar tarafından güvenli ve okunamaz tutmak için güçlü 256 bit şifreleme kullanır. Şifreleme ile normal metin anlamsız hale gelir ve bu da onu tamamen okunamaz hale getirir.

Sızıntı koruması

VPN’ler üç tür sızıntı koruması sunar. DNS, IP ve WebRTC sızıntı koruması. DNS sızıntı koruması etkinleştirildiğinde, VPN uygulamanız ISS’niz yerine yalnızca VPN hizmet sağlayıcısının DNS sunucularını kullanır. IP sızıntı koruması IP’nizin sızmasını ve WebRTC’nin WebRTC bilgilerinizin sızmasını önler.

VPN nasıl seçilir?

Artık VPN’in ne olduğunu bildiğinize göre, kullanmak için herhangi bir VPN hizmeti seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı işaretçilerden bahsedelim. Dikkat etmen gerekenler şunlardır:

  • İndirimli uygun fiyatlandırma
  • 5+ eşzamanlı bağlantı
  • Geen dagboeken
  • OpenVPN
  • AES 256-Bit şifreleme
  • Paylaşılan IP’lere sahip binlerce sunucu
  • Canlı sohbet desteği
  • Popüler işletim sistemleri ve cihazlar için destek

Hangi VPN’leri öneririm?

Piyasada yüzlerce VPN sağlayıcısı olduğundan, sadece birini seçmek kolay değildir. 2020’de en sevdiğim 6 VPN sağlayıcısını önermek için derinlemesine test kriterlerimi kullandım.

En iyi VPN blogumda test kriterlerime ve altı sağlayıcının ayrıntılı açıklamalarına göz atabilirsiniz.

VPN’lere alternatif var mı?

VPN yerine kullanabileceğiniz tek alternatif Tor’dur. Tor veya “Soğan Yönlendiricisi”, veri kaynağının kaynağını gizlemek için internet trafiğinizi farklı düğümler üzerinden rastgele yönlendiren ücretsiz bir sunucu ağıdır.

Tor büyük anonimlik sunsa da, en büyük dezavantajı hızdır. Tor trafiğinizi birkaç atlamadan yönlendirdiği için akış, indirme veya torrent için ideal değildir. Bunu göz önünde bulundurarak, vpn çevrimiçi gizlilik için hala en iyi seçenektir.

Toparlanıyoruz!

Daar gaan we dan. Umarım artık VPN’in ne olduğu hakkında her şeyi biliyorsunuzdur. Bugünün ve yaşın çevrimiçi ortamda güvende kalmanın ne kadar zorlaştığını göz önünde bulundurarak, VPN tüm cihazlarınızda sahip olunacak önemli bir yazılımdır.

Hala bir VPN satın almadıysanız, gizliliğinizi ciddi şekilde riske atıyorsunuz demektir. Peki ne bekliyor? Git ve bugün bir VPN aboneliği al ve web’e güvenli bir şekilde göz at.

Herhangi bir sorunuz varsa, bunları aşağıdaki yorumlarda bırakın, en kısa sürede size geri döneceğimden emin olun.