Reading Time: 5 minutes

En İyi OpenVPN Müşterileri

OpenVPN,piyasadaki tüm güvenli ve güvenilir VPN hizmetleri için en önemli protokol haline gelen güçlü bir tünel protokolüdür.

VPN teknolojisi son yirmi yılda gelişti ve her yeni protokol hız ve güvenlik açısından bir öncekini yerinden etti.

Ezici popülaritesi nedeniyle, günümüzde birçok VPN hizmeti OpenVPN’i bir kıyaslama protokolü olarak desteklememektedir.

Bu bağlamda, en iyi OpenVPN hizmetlerinden bazılarını tartışmak ve OpenVPN’in neden şu anda en güvenli protokol olduğunu açıklamak istiyorum.

Ama önce, kısa bir genel bakış…

 • ExpressVPN OpenVPN için güçlü destek ile yıldırım hızında VPN.

 • Surfshark
  – Son derece ucuz VPN ve OpenVPN uyumluluğu.
 • NordVPN – Dünya çapında 5.000’den fazla sunucu sunar ve OpenVPN ile uyumludur.

 • PureVPN
  – Düşük maliyetli VPN ve OpenVPN için yerleşik destek.

 • CyberGhost
  – 6.700’den fazla küresel sunucu kapsamı sunar ve OpenVPN’i destekler.

2021’deki En İyi OpenVPN Hizmetleri

Aşağıdaki pasajlarda tartışılan VPN’ler, piyasada bulabileceğiniz en güvenli ve en hızlı VPN’lerden bazılarıdır. Bu VPN’ler birinci sınıf performansları ve OpenVPN protokolüne verdikleri destek için seçildi.

Her VPN’in kullandığı şifreleme protokollerinin üzerinden gideceğim için aşağıdaki açıklamaları okurken VPN şifreleme kılavuzumuzu farklı bir sekmede açmak isteyebilirsiniz.

1. ExpressVPN – OpenVPN Protokolü ile En İyi Akış Seçimi

ExpressVPN OpenVPN İstemcisi

Piyasadaki en pahalı sağlayıcılardan biridir. Muhtemelen bu VPN’in tek dezavantajı budur, çünkü performans ve güvenlik söz konusu olduğunda ExpressVPN’i yenmek zor.

Dünya çapında 90’dan fazla ülkede 3.000’den fazla sunucu bulunmaktadır ve bunların tümü yüksek hızlar ve anlık bağlantı yanıtları sunarak onları internette film izlemek için en iyi VPN’lerden biri haline getirmektedir.

Şifreleme için RSA-4096 el sıkışmalı AES-256 şifresi kullanılır. Mükemmel gizlilik DH tuşu ile sağlanırken, kimlik doğrulama için SHA-512 HMAC kullanılır.

Güvenliğiniz neredeyse aşılamaz olduğundan, ExpressVPN en güvenli VPN’lerden biridir.

Daha fazla bilgi için derinlemesine ExpressVPN incelememize göz atın.

2. Surfshark – OpenVPN Seçeneği ile En Hızlı VPN

Surfshark OpenVPN protokolü sunuyor

Varsayılan olarak OpenVPN protokolünü kullanan İngiliz Virgin Adaları merkezli bir hizmettir. Surfshark’ın web sitesinde, şifreleme standartlarının ayrıntıları hakkında çok az bilgi var.

Bununla birlikte, AES-256 şifreleme OpenVPN’i destekleyen tüm modern VPN’ler için standarttır ve bu nedenle bu şifreleme standardını kullanır.

Surfshark’ın genel performansı, iyi hızlarla ve kesintisiz olarak son derece tatmin edicidir. Gizlilik politikası, hizmetin bir başka önemli özelliği olan kullanıcı verilerinin sıfır günlüğe kaydedilmesini garanti eder.

2021 hız testlerimize göre en hızlı VPN sağlayıcısıdır. Daha fazla bilgi için derinlemesine Surfshark incelememize göz atın.

3. NordVPN – Büyük sunucu ağına sahip OpenVPN seçimi

NordVPN OpenVPN protokolü sunuyor

Piyasadaki diğer tüm VPN’ler arasında en büyük sunucu ağını sunar. Hem performans hem de güvenlik açısından inanılmaz özelliklerle gelen güçlü bir VPN.

Panama merkezli VPN, %100 sıfır günlüğe kaydetme politikası izler, böylece kullanıcılar verilerinin istemedikleri birinin eline kalmayacağından emin olabilirler.

NordVPN, veri kanalında HMAC SHA256 karma kimlik doğrulamasına sahip AES-256 CBC şifresini kullanır. Bu protokolleri kontrol kanalındaki RSA-2048 el sıkışmasıyla birleştirir. 2048 bit DH tuşu, kullanıcının VPN oturumlarının mükemmel bir şekilde gizli kalmasını sağlar.

Bu özellikleri NordVPN’in ABD Netflix ve BBC iPlayer gibi yayın servislerinden güvenlik duvarlarını atlama yeteneğiyle birleştirin ve elinizde son derece güçlü bir VPN servis sağlayıcısı var.

Daha fazla bilgi için derinlemesine NordVPN incelememize göz atın.

4. PureVPN – OpenVPN protokolü için ideal

PureVPN OpenVPN protokolü sunuyor

140’ın üzerinde ülkede varlığı ile mükemmel sunucu çeşitliliği ile bilinir. PPTP, L2TP/IPSec, SSTP ve IKEv2’ye ek olarak OpenVPN protokolünü kullanır.

PureVPN OpenVPN üzerinde çalıştığında, şifreleme ve HMAC SHA384 karma kimlik doğrulaması için RSA-2048 el sıkışmalı AES-256 CBC şifresini kullanır.

Buna ek olarak, PureVPN mükemmel ileriye dönük gizliliği sağlamak için Diffie-Helman anahtar değişimini kullanır, bu da temel olarak mevcut VPN oturumunuz bir şekilde bir bilgisayar korsanı tarafından tehlikeye atılırsa, geçmiş oturumlarınızın mükemmel ileriye dönük sır nedeniyle hala görünmez olacağı anlamına gelir.

Bu güvenlik ayarları kill switch, IP/DNS sızıntı koruması ve büyük bir sunucu listesi gibi özelliklerle birleştirildiğinde, PureVPN’in durumu kullanabileceğiniz en iyi OpenVPN hizmetlerinden biri olarak otomatik olarak artar.

Çok uygun fiyatlarla sunulan iyi, ucuz bir VPN. Daha fazla bilgi için PureVPN hakkındaki derinlemesine incelememize göz atın.

5. CyberGhost – Güvenli OpenVPN Hizmeti

Cyberghost OpenVPN protokolü

P2P ağlarına verdiği destek ve coğrafi olarak kısıtlanmış akış web sitelerinin kolay engelini kaldırmasıyla bilinir. Romanya merkezli CyberGhost, ülkenin kullanıcılara günlüğe kaydetmeden bir politika sunmasına izin veren basit veri koruma yasalarından yararlanıyor.

VPN, RSA-4096 ile AES-256 CBC şifresi kullanır. HMAC SHA256 kimlik doğrulaması için kullanılır. Bu, veri paketlerinize her türlü izinsiz girişi dışlayan harika bir şifreleme ve kimlik doğrulama şemasıdır. CyberGhost, 7 eşzamanlı bağlantı sunan birkaç VPN’den biridir.

Ayrıca 1 günlük ücretsiz deneme sürümü sunar, böylece bir gün boyunca ücretsiz bir OpenVPN hizmeti olarak da kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, bu VPN bir güvenlik ve gizlilik aracı olarak yatırıma değer.

Daha fazla bilgi için ayrıntılı CyberGhost incelememizi okuyun.

OpenVPN nedir?

OpenVPN, İnternet üzerinden iletişimi güvence altına almak için kriptografik bir kütüphane olan OpenSSL’yi kullanan açık kaynaklı bir tünel protokolüdür. OpenVPN, kullanıcının tercihlerine ve hedeflerine bağlı olarak farklı yapılandırmalarda kullanılabilir.

Şifreleme uzunluğu olarak OpenVPN 256 bit’e kadar destekler. Kimlik doğrulaması için sertifikaları, kullanıcı adlarını/parolaları veya önceden paylaşılan anahtarları kullanabilir. Sertifikalar kullanılarak en güçlü güvenliği sunar.

OpenVPN tarafından kullanılan güvenlik protokolü, L2TP ve IPSec’ten farklıdır, çünkü iletişimlerin güvenliği ve şifrelenmesi için yalnızca SSL ve TLS’ye dayanır.

SSL ve TLS, OpenVPN’in güvenli bir tünel protokolü olarak gerçek gücü olan neredeyse aşılmaz şifreleme standartlarıdır.

Kullanıcılar, bu protokolün yapılandırılması ve geliştirilmesi hakkındaki soruları tartışmak için OpenVPN topluluğunu ziyaret edebilir. Açık kaynaklı VPN protokolünün bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de budur.

OpenVPN güvenli mi?

OpenVPN kullanabileceğiniz en güvenli protokollerden biridir. Güçlü bir şifreleme standardı olan şifreleme için AESkullanır. Ancak, OpenVPN tamamen güvenilmez değildir ve OpenVPN üzerinden VPN trafiği hükümetler tarafından engellenebilir.

Bunun nedeni, OpenVPN kullanmanın Deep Packet Inspection (DPI) tarafından tanımlanabilmesidir. Sıkı çevrimiçi düzenlemelere sahip Çin ve Rusya gibi ülkelerde, DPI genellikle web sitelerindeki hükümet kısıtlamalarını atlamak için OpenVPN tabanlı bir hizmet kullanan kullanıcıların trafiğini bulmak ve engellemek için kullanılır.

DPI sorununa geçici bir şekilde geçici bir şekilde devam etmek ve openVPN’i kullanmaya devam edebilmek mümkündür. Bu, openVPN trafiğini HTTPS trafiğine bağlı olan 443 numaralı bağlantı noktası üzerinden yönlendirerek HTTPS olarak kamufle etmekle mümkündür. Bu, VPN’lerin genellikle kullandığı en basit “gizleme” yöntemidir.

OpenVPN’i 443 numaralı bağlantı noktası üzerinden iletmekten daha güvenilir olan Obfsproxy’yi kullanan .B gibi başka gizleme yöntemleri de vardır. Genel olarak, OpenVPN, internetin genellikle ücretsiz olduğu ve yoğun olarak izlenmediği demokratik ülkelerde çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için yeterlidir.

Ancak, VPN trafiğine şüpheyle yaklaşan ülkelerde, OpenVPN etkinken VPN’inizi çalışır durumda çalıştırmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, VPN ile web’e erişme şansına sahip olmak için gizleme özelliklerine ihtiyacınız olacaktır.

OpenVPN’i diğer protokollerden daha iyi yapan nedir?

OpenVPN tek açık kaynaklı VPN protokolüdür. Bu, bu protokolün çok yönlülüğünü ikinci planda kılar. VPN, dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar tarafından defalarca denetlendi ve şimdiye kadarki en güvenilir ve güvenilir VPN protokolü olarak kendini gösterdi.

Dijital sertifikaların ve karma kimlik doğrulamanın kullanılması, OpenVPN’in diğer protokollerden çok daha yüksek bir güvenlik ve şifreleme seviyesi sunmasını sağlar. Buna ek olarak, diğer protokollerin çoğu güvenlik ve hız arasında uzlaşmak zorunda. OpenVPN her ikisinin de mükemmel dengesini sunar ve güvenlikten ödün vermeden yüksek hız sağlar.

OpenVPN SSL ile kılık değiştir

İçeriği trafiğinizden çözmek neredeyse imkansız olsa da, ISS’ler hala bir OpenVPN bağlantısının arkasına saklanıp saklanmadığınızı öğrenebilir. Görünüşe göre, OpenVPN protokolü bu sorunu çözmek için belirli bir TCP yapılandırması ile donatılmıştır.

baykuş

İdeal olarak, böyle iyi bir kamuflaj için çaba göstermeliyiz.

443 numaralı bağlantı noktası üzerinden OpenVPN TCP, VPN üzerinden hareket eden tüm trafiği kamufle eder. Bağlantı noktası 443 genellikle ISS’ler tarafından görülemeyen HTTPS (SSL) trafiği için kullanılır. Bu nedenle, ISS’nizin OpenVPN kullandığınızı fark etmesi çok zor olacaktır.

OpenVPN Nasıl Kurulur?

OpenVPN iki (2) farklı şekilde ayarlanabilir. Size göstereceğim ilk yöntem çok daha basit ve çok teknoloji odaklı olmayan kullanıcılar için tavsiye ederim.

Özel OpenVPN müşterileri

Tüm saygın sağlayıcılar, OpenVPN için yerleşik desteğe sahip özel müşteriler sunar. Bu VPN istemcilerinin kurulumu son derece kolaydır: kullanıcılar OpenVPN protokolünü tek bir tıklamayla seçebilir ve hatta WireGuard,PPTP, L2TP, SSTPvb.

Yukarıda belirtilen VPN sağlayıcılarının kendi uygulamaları vardır. Tek yapmanız gereken sağlayıcının VPN istemcisini sisteminize ve cihazınıza indirip yüklemektir. Yani bir OpenVPN hizmetini en basit şekilde kullanmak istiyorsanız.

OpenVPN GUI

OpenVPN GUI gibi üçüncü taraf sağlayıcılarla OpenVPN hizmetleri de ayarlayabilirsiniz. Bu, VPN’inizi yapılandırmanıza izin veren açık kaynaklı bir yazılım istemcisidir. Hemen hemen her büyük VPN sağlayıcısı, bu VPN’i OpenVPN GUI ile yapılandırmanız gereken .ovpn dosyalarını sunar.

OpenVPN

Bu dosyaları indirip yükledikten sonra, VPN’i OpenVPN GUI üzerinden kullanabilirsiniz. En sevdiğiniz VPN hizmetinden .ovpn dosyalarını bulmakta sorun yaşıyorsanız müşteri desteğine başvurun. Çoğunlukla, size hayat vermekten ve hatta kurulum konusunda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Büyük platformlarla OpenVPN uyumluluğu

Çoğu premium VPN hizmeti platformlar arası uyumludur. Bazı sağlayıcılar bir adım daha ileri gider ve yönlendiriciler, oyun konsolları ve medya akış cihazlarıyla uyumluluk sunar.

Windows için OpenVPN

En kolay yol, Windows için açık bir VPN hizmeti bulmaktır. Her önemli sağlayıcının Windows platformu için en az bir vpn istemcisi vardır. Bu nedenle, VPN sağlayıcınızın resmi web sitesinden bir OpenVPN sunucu kurulum istemcisi almakta sorun yaşamamalısınız.

VPN sağlayıcınızın yerel bir VPN istemcisine sahip olamayacak kadar geri olması durumunda, VPN’i .ovpn dosyaları aracılığıyla çalıştırmak için OpenVPN GUI’yi kullanabilirsiniz.

Mac için OpenVPN

Mac uyumluluğu ile hikaye biraz farklıdır. Birçok önde gelen VPN sağlayıcısının Mac için belirli uygulamaları olmasına rağmen, bu genel bir kural değildir. Örneğin, yukarıdaki listedeki tüm VPN’ler Surfshark dışında yerel OpenVPN istemcileri sunar.

MacOS ile uyumlu özel bir VPN istemcisi olmayan VPN’ler için Tunnelblick gibi bir üçüncü taraf istemci kullanabilirsiniz.

Android için OpenVPN

Windows gibi, Android için OpenVPN uygulamalarını bulmak gerçekten kolaydır ve yüzlerce sağlayıcı tarafından kullanılabilir. Hemen hemen her popüler VPN sağlayıcısının PlayStore’da openvpn uygulaması vardır.

Ancak, Android için bir OpenVPN uygulaması olmayan bir sağlayıcıyla ilgileniyorsanız, bu üçüncü taraf istemciyi kullanabilirsiniz. Kullanımı kolaydır ve çalışmaya devam etmek için Android cihazınızı köklendirmeyi / kırmayı gerektirmez.

iOS için OpenVPN

Apple, tüm iOS cihazlarda varsayılan olarak ayarlanan L2TP protokolü için açıklanamaz bir tercihe sahiptir. Ancak, iOS için OpenVPN’i destekleyen birçok VPN uygulaması vardır.

OpenVPN Connect, iOS için yerel bir istemciden yoksun VPN hizmetleri için OpenVPN’i yapılandırmanıza izin veren iyi bir üçüncü taraf uygulamasıdır.

Yönlendiriciler için OpenVPN

Bazı VPN’ler bir yönlendiricinin kendisine kurulabilir ve ağınıza yönlendirici düzeyinde VPN koruması sağlar. Sadece böyle bir yönlendiriciye bağlanarak, üzerinde yapılandırdığınız VPN’in koruması altındasınız.

Ancak, OpenVPN hizmetlerini destekleyen sadece birkaç yönlendirici var ve kurulum süreci yapanlar için oldukça zor ve ayrıntılı.

SSS

OpenVPN 443 ve 1194 bağlantı noktalarını kullanır. OpenVPN’in çalışması için bu bağlantı noktaları açık olmalıdır. Bu genellikle bir sorun değildir, ancak bu bağlantı noktalarının engellendiğinden şüpheleniyorsanız, ISS’nizden bununla ilgilenmesini isteyin ve düzeltilmesi gerekir.

Şu anda, OpenVPN’den daha iyi bir güvenlik, güvenilirlik ve hız kombinasyonu sunan bir protokol yoktur. Yani, evet, OpenVPN ÇOK iyi.


son

OpenVPN protokolü sayesinde en iyi VPN’lerin güvenliği ve performansı önemli ölçüde artmıştır. Birçok VPN OpenVPN hizmeti sunsa da, sağlayıcının optimum güvenlik ve hız sağlamak için bu protokolü nasıl yapılandırtıklarına bağlıdır. Bazı ücretsiz VPN’lerin openvpn protokolünü de sunduğunu bilmek de iyidir.

Yukarıda belirtilen VPN’ler ile güvenliğinizi artırabilir ve OpenVPN protokolünden maksimum düzeyde yararlanabilirsiniz.