Reading Time: 6 minutes

Linux için En İyi VPN'ler

Linux, en popüler işletim sistemlerinden biridir. Ancak sınırlı sayıda kullanıcı nedeniyle, Ubuntu, Fedora, Mint ve diğerlerine uygulama yüklemek istiyorsanız, eski iyi komut istemine başvurmanız gerekir. Aynı şey çoğu Linux VPN uygulaması için de geçerlidir.

GUI tabanlı uygulamalar Windows ve Mac’ler için zaten mevcut olduğundan, VPN sağlayıcıları da dahil olmak üzere geliştiriciler, Linux için uygulamalar geliştirmesi gerekir ve birçoğu işletim sistemi için komut satırı tabanlı bir arayüz bile sunmaz. Ama endişelenmeyin, süper güvenli ve kurulumu kolay en iyi Linux VPN’lerinin harika bir listesine sahibim.

Ama önce, en iyi 6 Linux VPN’ine hızlı bir genel bakış…

 • ExpressVPN 3000’den fazla sunucu ve dikkatle basit Linux kurulumu ile yıldırım hızında bir hizmet.

 • Surfshark
  – 3.200’den fazla sunucuya sahip son derece uygun fiyatlı bir Ubuntu VPN istemcisi.

 • NordVPN
  – Dünya çapında 5.000’den fazla süper güvenli Ubuntu VPN sunucusu sunar.

 • PureVPN
  – 6.500’den fazla sunucuya ve Linux için kolay yapılandırmaya sahip güçlü bir hizmet.

 • CyberGhost
  – 6.700’den fazla sunucu ve sınıfının en iyisi özellikler sunar.

 • PIA
  – Linux dağıtımları için özel bir VPN istemcisi ile mükemmel bir sağlayıcı.

Linux 2021 için En İyi 6 VPN

Linux için destek sunan birçok VPN sağlayıcısı olsa da, çoğu OpenVPN yapılandırma dosyalarına güvenmenizi gerektirir. Sadece bu değil, aynı zamanda manuel sunucu listeleriyle de ilgileniyor olabilirsiniz.

Bu nedenle, tonlarca VPN’i zahmetli bir şekilde filtreledikten sonra, kurulumu çok kolay olan 6 en iyi Linux VPN’inin bir listesini derlemeyi başardım:

1. ExpressVPN – Linux Dağıtımları için Premium VPN (En İyi Seçim)

ExpressVPN Linux

Düşünebileceğiniz süper güçlü ama kurulumu kolay bir VPN ExpressVPN’dir. PureVPN’e benzer şekilde, ExpressVPN Ubuntu, Mint, Debian, Fedora ve CentOS ile uyumludur ve bu dağıtımlar için bir CommandLine arayüzü sağlar.

ExpressVPN süper hızlıdır ve dünya çapında 94’ten fazla ülkede 3000’den fazla sunucu sunar. Büyük sunucu tabanı nedeniyle, aynı zamanda en iyi akış VPN’lerinden biridir ve Hulu, BBC iPlayer ve Netflix için iyi çalışır.

ExpressVPN’in Linux uygulaması yerleşik bir kill switch ve sızdırmazlık mekanizmaları sunar. Bunlar VPN uygulamalarının Linux sürümlerinde eksiktir, bu nedenle ExpressVPN bunun için çok fazla övgüyü hak ediyor.

Ama bazı sınırlamalar var. ExpressVPN oldukça pahalı ve $5.49/mo (Get 49% Off + 3 Months FREE on its 12-Month Plan) pahalıdır. Ancak fiyat ne olursa olsun, ExpressVPN her kuruşa değer.

Özelliklerin tam listesi için ExpressVPN incelememize göz atın.

ExpressVPN Alıp Alın30 Tage Geld-zurück-Garantie

2. Surfshark – Linux için Uygun Fiyatlı VPN

Surfshark Linux VPN

Surfshark, Linux’un Ubuntu ve Debian sürümleri için en yüksek hızlardan birine ve mükemmel desteğe sahip bir VPN’dir. En iyi Linux VPN yazılımlarından biri olarak, her ikisi için de zengin özelliklere sahip bir komut satırı arayüzü sunar.

Bu VPN hizmeti sadece süper uygun fiyatlı değil, aynı zamanda endüstri kıyaslama özellikleri ve 65 ülkede 3.200 sunucudan oluşan güçlü bir ağ sunuyor. Surfshark’ın ilgili sunucularıyla Netflix ve BBC iPlayer gibi birçok yayın hizmetinin engelini kolayca kaldırabilirsiniz.

Buna ek olarak, Surfshark, protokolün geliştirilmesi tamamlandıktan sonra Linux için başlangıçta geliştirilen en son ve en gelişmiş VPN protokolü olan WireGuard’ı da uygulayacaktır. Bu, Linux kullanıcılarına daha da hızlı ve daha fazla güvenlik sağlayacaktır.

Surfshark sadece $2.03/mo . Uyumluluk gelince, Surfshark sadece
Ubuntu ve Debian
üzerinde çalışır. Sadece bu değil, Surfshark aynı zamanda tam 30 günlük para İade garantisi ve destekleri ve sınırsız sayıda cihaz sunuyor.

Özelliklerin tam listesi Surfsharks detaylı incelememizde bulunabilir.

Surfshark'ı alıp alın30 Tage Geld-zurück-Garantie

3. NordVPN – Linux için gizlilik odaklı VPN istemcisi

NordVPN-Linux için en iyi VPN

Ardından, Linux için NordVPN’e bakalım. NordVPN linux, 59 ülkede 5.000’den fazla sunucu sunan sektördeki en saygın VPN’lerden biridir. Ne kadar çok sunucu alırsanız, çevrimiçi erişilebilirliğiniz ve coğrafi kilidiniz için o kadar iyidir. VPN CentOS, Fedora, Debian, Ubuntu ve Linux mint dağıtımlarını destekler.

NordVPN, Linux işlevselliği söz konusu olduğunda diğer sağlayıcılar arasında dimdik ayaktadır. NordVPN Linux uygulaması, yalnızca çıplak kemikli bir istemci sunan diğer VPN’lerin aksine, .B kill switch, CyberSec ve TCP/UDP arasında geçiş yapma yeteneği gibi bazı gelişmiş özelliklere sahiptir.

Bu, şirketin farklı cihazların kullanıcıları arasında ayrım yapmadığını ve herkes için aynı gizlilik seviyesini sağlamayı taahhüt ettiğini göstermektedir.

Uygulamayı, özellikle sunucuları, protokolleri, diğer ayarları vb.

Bu, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirir, böylece yeni Linux kullanıcıları bile VPN’i tasmalara oldukça hızlı bir şekilde alabilir.

Yukarıda belirtilen diğer sağlayıcılar kadar ucuz olmasa da, NordVPN makul fiyatlı bir $2.97/mo (Get 57% Off + 3 Months FREE on 2-Year Plan) fiyata mevcuttur. Ayrıca 6 eşzamanlı bağlantı ve tam 30 günlük para İade garantisi alırsınız.

Özelliklerin tam listesine NordVPN incelememizde ulaşabilirsiniz.

NordVPN'i alıp alın30 Tage Geld-zurück-Garantie

4.
PureVPN
– Linux için En İyi VPN

Linux için PureVPN

İlk olarak, PureVPN’imiz var. 140’tan fazla ülkede 6,5’den fazla 00′ dan fazla sunucu ve Fedora, Debian, Ubuntu ve CentOS için mükemmel destek.

PureVPN, kolay kurulum ve kullanım için süper basit bir komut satırı arayüzüne sahiptir. Bunun dışında, bu VPN askeri sınıf AES 256-bit şifreleme ile güçlü veri güvenliği sağlamayı taahhüt eder. Buna ek olarak, bağlantı noktası iletme özelliği işleri bir sonraki seviyeye taşır.

Daha da fazla güvenlik için PureVPN, farklı protokoller arasında geçiş yapma esnekliği de sunar. Örneğin.B UDP, TCP ve hatta OpenVPN arasında geçiş yapabilirsiniz.

Akış ve torrent söz konusu olduğunda, PureVPN olağanüstü derecede iyi çalışır. Sadece Netflix’in engelini kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda sunucularının çoğu P2P uyumludur.

Ancak, GUI tabanlı bir Linux uygulaması olmadığından, kill switch ve bölünmüş tünelleme .B gibi diğer işletim sistemleri için istemcilerde yerleşik bazı özelliklerden yoksundur.

Ama sonuçta, PureVPN sadece bir fiyat ile en iyi ucuz VPN olduğunu $2.96/mo . Ayrıca, tam 31 günlük para İade garantisi ile birlikte gelir.

Özelliklerin tam listesini PureVPN incelememizde bulabilirsiniz.

PureVPN Haline Gel31 Tage Geld-zurück-Garantie

5. CyberGhost – Linux için Güvenli VPN

Cyberghost VPN Linux

CyberGhost, özel bir arayüze sahip Ubuntu ve Fedora dağıtımları için mükemmel özellikler ve destek sunan başka bir güçlü hizmettir.

Özelliklerden bahsetmişken CyberGhost, cihazınızı tamamen güvende tutmak ve tam güvenlik sağlamak için güçlü şifreleme ve birinci sınıf protokoller sunar. Buna ek olarak, CyberGhost89’dan fazla ülkede 67.000’den fazla sunucu sunmaktadır.

Bu sunucuları çeşitli amaçlara uygunluklarına göre seçebilirsiniz. Linux CommandLine uygulaması, sunucuları torrentleme ve akış özelliklerine göre sıralamanıza olanak tanır.

Hepsinden iyisi, CyberGhost çok makul fiyatlı. CyberGhost’un en ucuz planını seçerseniz, tek yapmanız gereken $2.00/mo ödemek. Son olarak, CyberGhost etkileyici bir 45 günlük para geri ödeme garantisi sunar.

Özelliklerin tam listesi CyberGhost İncelememizde bulunabilir.

CyberGhost Alıp Alın45 Tage Geld-zurück-Garantie

6. PIA – Debian ve Linux dağıtımları için torrent desteği

PIA Linux VPN

Linux için bütçe VPN’leri arıyorsanız, PIA sizin için mükemmeldir. PIA, Ubuntu 16.04+, Mint 18+, Arch ve Debian Linux’tan dağıtımlar için bir CommandLine arabirimi sağlar, ancak yalnızca 64 bit işletim sistemlerini destekler. Maliyeti € 2.50 / Mo ve 77 ülkede 25.000’den fazla sunucu sunuyor.

Engellenen web sitelerine erişmek ve hatta daha fazla güvenlikle torrent indirmek için Linux komut satırındaki basit komutlarla bu sunuculara bağlanabilirsiniz.

PIA ayrıca sizi DNS sızıntılarından korumak ve çevrimiçi maksimum güvenlik ve gizliliğe sahip olmanızı sağlamak için bir bağlantı noktası iletme özelliği ve iyi miktarda güvenlik protokolü sunar. Aralarından seçim yapabileceğiniz 10 eşzamanlı bağlantı ve çeşitli şifreleme protokolleri sunar. Hepsinden iyisi, her PIA abonelik planı tam 30 günlük para İade garantisi kapsamındadır.

İşlevlerin tam listesine Özel İnternet Erişim Testi.

PIA'yı alıp alın30 Tage Geld-zurück-Garantie

İyi bir Linux VPN nasıl seçilir?

Yukarıdaki VPN’lerin tümü, genel olarak dört ortak özelliğe sahiptir:

 • Popüler Linux sürümleri için komut satırı uygulamaları
 • Güçlü güvenlik ve gizlilik özellikleri
 • İyi sunucu ağı
 • Netflix ve BBC iPlayer gibi popüler yayın hizmetleri için destek

Bu öznitelikler genellikle iyi bir VPN hizmeti belirler. Bu nedenle, kendi araştırmanızı yapıyorsanız ve iyi kitaplarınıza dahil etmek istediğiniz bir VPN istiyorsanız, bu kriterleri en düşük minimuma uygulamalısınız.

ExpressVPN Alıp AlınFür Linux empfohlen!

Neden Linux VPN kullanmalısınız?

Linux bilgisayarlar için en çok yönlü işletim sistemidir. Açık kaynaklı bir platform olarak Linux’un özelleştirilebilirliği mükemmeldir.

Ne yazık ki, internet işletim sistemi düzeyinde çalışmıyor. Bu nedenle, İnternet’e erişim ve içinde bulunan tehditler, Windows / Mac meslektaşları kadar sorunludur.

Özellikle, Linux için VPN kullanmanızın en önemli nedenleri şunlardır:

Sansür/coğrafi kısıtlamaları atla

İnternet, yalnızca belirli bir ülke veya bölgeden, yani coğrafi olarak engellenen web siteleri ve içeriklerle doludur. Bu nedenle, kullanıcılar rutin olarak seçtikleri web sitelerine erişmekten hariç tutulur.

Ayrıca bazı ülkelerde bazı internet siteleri siyasi, hukuki ve/veya dini bahanelerle hükümet tarafından yasaklanmış veya engellenmiştir. Sosyal medya, hükümetin ortaya çıkan bir durumu kontrol etmeyi uygun hale getirmek için uygun olduğu durumlarda dünyanın birçok yerinde sıklıkla engelleniyor.

Gizliliği artırma

Normal internette güvensiz hisseden ve gizlilikleri üzerinde hiçbir kontrolü olmayan kullanıcılar VPN’in gizlilik özelliklerinden yararlanabilir.

Bir VPN’in ISS’niz dışındaki bir sunucuya bağlanarak kullanıcıların IP adresini maskelemesi, konumunuzun gizlendiği anlamına gelir ve bu da çevrimiçi gizliliğinize ve güvenliğinize neden olur.

Sonuç olarak, herhangi bir monitörün gerçek kimliğinizi belirlemesi, bir VPN tarafından korunmadığınız ve artık güvende olmadığınız için çok daha zor olacaktır.

Bu nedenle, Linux Mint / Ubuntu / CentOS için en iyi anonim VPN’i veya en sevdiğiniz dağıtımı kullanırsanız, kimliğinizi gizleyebilir ve gizliliğinizi geliştirebilirsiniz.

ExpressVPN Alıp AlınFür Linux empfohlen!

Linux VPN GUI tabanlı uygulamalar sunmuyor

Linux hala dünyadaki ticari olmayan yazılım platformlarından biridir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, VPN endüstrisinde çalışan şirketler Windows, Mac, Androidve iOS platformları için yaptıkları gibi özel Linux istemcileri geliştirmek için çaba sarf etmediler.

Birkaç Linux VPN servis sağlayıcısı (yukarıda belirtilenler gibi) normal VPN servis sağlayıcılarınız değildir. Kapsamlı platformlar arası uyumluluk ve önemli bir yatırım getirisi sunarlar.

Linux VPN’i kurmak için kullanabileceğiniz bir yükle ve git yaklaşımı olmasa da, manuel olarak bir Linux VPN kurmak yukarıda belirtilen dört ticari işletim sisteminden çok daha kolaydır.

Kullanılabilir bir istemci yazılımı olmadığından, bu kancadan çıktığınız anlamına gelmez. Linux VPN’inizi kurmadan önce VPN servis sağlayıcınızdan yapılandırma dosyalarını indirmeniz gerekir.

Linux için Ücretsiz VPN

Linux için ücretsiz VPN’ler buna değmez. Genellikle, ücretsiz VPN’ler verilerinizi parasal getiri karşılığında üçüncü taraflara satmayı içerir. Bunun dışında, ücretsiz VPN’ler veri kapaklarıyla birlikte gelir ve çok fazla bant genişliği tüketmenize izin vermez.

Bu nedenlerden dolayı, kullanıcılara Linux Dağıtımları ile ücretsiz VPN’leri kullanmalarını önermiyoruz. Yine de, sınırlı özelliklere sahip uygulamalarının ücretsiz sürümlerini sunan bazı tamamen meşru VPN sağlayıcıları hala vardır.

Linux için iyi ücretsiz VPN’ler hakkında bu makalede daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Linux’ta VPN’i ayarlama

Daha önce de belirttiğim gibi, VPN sağlayıcıları Linux için GUI tabanlı uygulamalar sunma eğiliminde değildir. Command-Line ilk bakışta ezici görünse de, teknoloji meraklısı olmasanız bile kullanımı oldukça kolaydır.

Linux’ta VPN kurmak için:

Linux PPTP VPN’i ayarlama

Bir kodlayıcıysanız veya eski iyi komut satırı Linux’un sisteminizde çalışmasına izin veriyorsanız (yani, ağ yöneticisi yok), tüm VPN kurulum işleminin beş dakikadan fazla sürmeyeceğini düşünüyorum.

 • VPN yapılandırma dosyalarını Linux VPN servis sağlayıcınızdan indirin ve VPN servis sağlayıcınız tarafından belirtilen yola ayıklayın. Bu yol, Linux VPN hizmet sağlayıcınızın yapılandırmasına bağlı olarak değişebilir.
 • Linux’unuzda PPTP VPN’i kurmak için önce konsolunuzu/terminalinizi açın ve ‘sudo su-‘ yazın.
 • ‘Sudo’, sizi Linux konsolunuzun kök ortamına getiren ve ‘su’ komutunun oturum açmanıza yardımcı olması için oturum açan komuttır.
 • Bu komutu yazarken yazılım sizden kullanıcı parolanızı isterse şaşırmayın. Parola arıyorsanız, parolayı kök parolanızla karıştırmayın.
 • VPN servis sağlayıcınız tarafından size sağlanan kimlik bilgilerine bağlı olarak bu noktada belirli düzenlemeler yapmanız gerekebilir.
 • Düzenlemeleri tamamladıktan sonra, Linux VPN tünelini etkinleştirmek için ‘Sunucuyu Ara’ komutunu kullanın.
 • Linux VPN ile işiniz bittiğinde, Linux VPN tünelinizi devre dışı bırakmak için ‘killall’ komutunu kullanabilirsiniz.

Linux’ta OpenVPN’i kurma

Linux’ta vpn kurmak kolay olsa da, OpenVPN’in sağlayabileceği güvenlik seviyesini sunmaz. Vpn uyumluluğu için sektörün önde gelen VPN servis sağlayıcılarından bazılarını inceledim.

Görünüşe göre çoğu Linux kullanıcıları için openVPN’i sadece bir grafik ağ yöneticisi ile sağlıyor. Bu, OpenVPN’i ayarlamayı PPTP’yi kurmaktan çok daha zor hale getirir.

 • İlk olarak, yapılandırma dosyalarını Linux VPN servis sağlayıcınızdan indirin.
 • Linux ‘Ağ Yöneticisi’ni açın ve ‘Ağ Bağlantıları’ ayarlarına erişin. Bu noktada, bir dizi sekme görünür olmalıdır. ‘VPN’ sekmesine tıklayın ve ‘İçeri Aktar’a tıklayın. Ekle’yi tıklatma.
 • Bu noktada, indirilen yapılandırma dosyalarından Linux VPN sunucu dosyasını seçin (VPN servis sağlayıcınız size hangisi olduğunu söyleyebilmelidir).
 • Yeni Linux VPN bağlantınızı düzenlemek için bir dizi yapılandırma alanına bakacaksınız.
 • VPN servis sağlayıcınız bu noktada alanlara girmeniz gereken bilgileri size verecektir. Bu, birincil yapılandırmalarla işiniz bittiğinde “Gelişmiş” ayarlarına girmeniz gereken yapılandırmayı içerir.
 • Ayarları ‘uygulayın’ ve ‘Ağ Yöneticisi’ üzerinden bağlanın.

Hala daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, OpenVPN yapılandırmasıyla Ubuntu’da VPN kurmanıza yardımcı olacak basit bir kılavuz.

Linux’ta VPN Kill Switch Nasıl Etkinleştirilir

İlginçtir ki, Linux cihazlarınızda bir kill switch özelliğini kolayca etkinleştirebilirsiniz. Ancak, bir startvpn.sh komut dosyası oluşturmanız gerekir. Bu, güvenlik duvarı kurallarını uygulamanızı sağlar. VPN tun0 ağ arabirimi üzerinden trafiği etkinleştirecektir.

Buna ek olarak, trafiğin bu arayüz üzerinden VPN sunucunuza gitmesine izin verir. Buna göre startVPN.sh bir komut dosyası geliştirmek için:

 • • Startvpn.sh
 • Varsayılan olarak sudo ufw gideni reddet
 • sudo ufw varsayılan gelen reddetmeler
 • herkesten herkese tun0 üzerinde sudo ufw
 • SUDO UFW, 54.186.178.243’e kadar izin verir < – bunun yapılandırma dosyanızın “Uzak” alanındaki IP olduğunu unutmayın
 • sudo ufw’u etkinleştirme
 • sudo ufw durumu
 • sudo openvpn client.conf &

Bu nedenle, ağ trafiği başka bir ağ arabiriminden yönlendirilemez. VPN bağlantınız çalışmayı durdurursa, tun0 arabirimi de devre dışı bırakılır.

Ayrıca, Internet trafiğinden geçecek ağ arabirimi kalmaz. Sonuç olarak, internet bağlantınız artık çalışmaz.

Aynı şey VPN bağlantısı için de geçerlidir. VPN bağlantınız sonlandırılırsa, güvenlik duvarı kurallarını kaldırmanız gerekir. Güvenlik duvarı kurallarını her yerden hemen kaldırmak için UFW’yi devre dışı bırakabilirsiniz.

sonuç

Çok yönlü ve güçlü bir işletim sistemi olarak Linux yetenekleri pek de şüpheli bir gerçek değildir. Linux diğer işletim sistemlerinden daha güvenli olmasına rağmen, İnternet tüm kullanıcıları eşit derecede risklere maruz bırakır. Linux için en iyi VPN’in rolü burada netleşir.

Ve harcayacak çok para aramıyorsanız, en iyi VPN fırsatlarımıza ve en iyi Noel VPN fırsatlarına göz atın!

Umarız bu makale hoşunuza gitmiştir. Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.