Reading Time: 10 minutes

VPN, çevrimiçi trafiğinizi şifreleyen ve internette güvenli ve anonim bir şekilde gezinmenize yardımcı olan bir yazılımdır. Bu nedenle, çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmakistiyorsanız, bir Sanal Özel Ağ (VPN) yardımcı olabilir. Mevcut koronavirüs salgınının bir sonucu olarak, VPN’ler şimdi her zamankinden daha fazla gerekli hale geldi. Dünya çapında milyonlarca insan için uzaktan çalışma yakın zamanda sona ermeyecek – yani gizli verileri korumak ve güvence altına almak için bir VPN’e ihtiyacınız var.

VPN ile Netflix, Hulu, Amazon Prime Video ve daha fazlası gibi coğrafi olarak kısıtlanmış yayın sitelerinin engelini de kaldırabilirsiniz. Piyasada yüzlerce VPN hizmeti mevcuttur.

Bu nedenle, en iyi VPN’i bulmak zor olabilir. Vpn arıyorsanız, doğru yere geldiniz demektir. Birden fazla cihazda birden fazla VPN servisını (iyi ve kötü) test etmek için sayısız saat harcadım ve 2021’de en iyi 6 VPN’i kısa listeye aldım:

Hızlı Genel Bakış

İşte 2021’deki en iyi 6 VPN’e kısa bir genel bakış:


 1. ExpressVPN
  – Son teknoloji OpenVPN uygulaması ile birinci sınıf güvenlik için en iyi OpenVPN istemcisi ile güvenilir bir VPN sağlayıcısı.

 2. Surfshark
  – Sınırsız eşzamanlı bağlantı ile hızlı VPN hizmeti

 3. NordVPN
  – Güçlü güvenlik özellikleri ve hızı ile Coğrafi engellemeyi kaldırmak için en iyi VPN.

 4. PureVPN
  – Olağanüstü güvenlik ve engellemeyi kaldırma özellikleriyle genel olarak en iyi VPN hizmeti.

 5. CyberGhost
  – Coğrafi engelleri atlamanıza yardımcı olabilecek dünya çapında iyi sunucu kapsamına sahip uygun fiyatlı VPN

 6. Özel İnternet Erişimi
  – 23.000’den fazla sunucudan oluşan büyük bir sunucu ağına sahip yeni başlayanlar için kullanımı kolay VPN.

2021’deki en iyi VPN’lerin Hızlı Karşılaştırılması

İşte 2021’deki en iyi 6 VPN sağlayıcısının hızlı bir karşılaştırması:

VPNs ExpressVPN Surfshark NordVPN PureVPN CyberGhost Pia
Yargı İngiliz Virgin Adaları İngiliz Virgin Adaları Panama Hongkong Romanya ABD
güvenlik AES 256 Bit AES 256 Bit AES 256 Bit AES 256 Bit AES 256 bit AES 256 bit
Sızıntı IP, DNS ve WebRTC yok IP, DNS ve WebRTC yok IP, DNS ve WebRTC yok IP, DNS ve WebRTC yok IP, DNS ve WebRTC yok IP, DNS ve WebRTC yok
Sunucu 94 Ülkede 3.000+ 63+ Ülkede 3.200+ 59 Ülkede 5.500+ 140’tan fazla Ülkede 6.500+ 90 Ülkede 6.600+ 77+ Lokasyonda 35.000+
hız 27,17 Mbps ortalama 27,91 Mbps ortalama 20,15 Mbps ortalama 26,01 Mbps ortalama 17,10 Mbps ortalama 18,71 Mbps ortalama
Akış Netflix, BBC iPlayer, Hulu ve Daha Fazlası Netflix, BBC iPlayer, Hulu ve Daha Fazlası Netflix, BBC iPlayer, Hulu ve Daha Fazlası Netflix, BBC iPlayer, Hulu ve Daha Fazlası Netflix, BBC iPlayer, Hulu ve Daha Fazlası Netflix, BBC iPlayer ve Daha Fazlası
uyumluluk Windows, Mac, Android, iOS, yönlendiriciler Windows, Mac, Android, iOS, yönlendiriciler Windows, Mac, Android, iOS, yönlendiriciler Windows, Mac, Android, iOS, yönlendiriciler Windows, Mac, Android, iOS, yönlendiriciler Windows, Mac, Android, iOS, yönlendiriciler
Fiyatlandırma $6.67/ay $2.49/ay $4.89/ay $3.33/ay $2.25/ay $2.69/ay
Trustpilot 4.8/5 – Yorumlar 9,986 4.3/5 – Yorumlar 4,712 4.4/5 – Yorumlar 4,029 4.7/5 – Yorumlar 5,148 4.8/5 – Yorumlar 10.134 4.7/5 – Yorumlar 819
Şunun için en iyisi: Genel Olarak En İyi VPN En Hızlı VPN Hizmeti Coğrafi Engellemeyi Kaldırma için En İyisi Genel Amaçlar için En İyisi Özel Tarama için En İyisi Torrent için en iyisi
Daha Fazla Bilgi ExpressVPN İncelemesi Surfshark İncelemesi NordVPN İncelemesi PureVPN İncelemesi CyberGhost İncelemesi PIA İncelemesi
Siteyi Ziyaret Edin Siteyi Ziyaret Edin Siteyi Ziyaret Edin Siteyi Ziyaret Edin Siteyi Ziyaret Edin Siteyi Ziyaret Edin

2021 için En İyi VPN Hizmetleri [Updated List]

1. ExpressVPN – 2021’de Genel Olarak En İyi VPN

expressvpn-best-for-ultra-hd-streaming

ExpressVPN – Best for Ultra HD Streaming

Efficiently unblocks US Netflix, Hulu, BBC iPlayer & more

 • Servers: 3,000+ in 94+ countries
 • IP addresses: 30,000+
 • Simultaneous connections: 5
 • Jurisdiction: British Virgin Islands
 • Best plan: 12 months - $6.67/mo

Süper hızlı ve güvenli Mac, Android, iOS ve Windows uygulamaları şeklindeki OpenVPN uygulaması sayesinde, en son teknolojiye sahip güvenlik ve gizlilik sunan sektördeki OpenVPN istemcisine sahip en iyi VPN sağlayıcısı olarak kabul edilir.

Olağanüstü akış performansısöz konusu olduğunda, ExpressVPN Netflix kelimenin tam anlamıyla elde edebileceğin en şaşırtıcı sağlayıcıdır. VPN hizmetlerini karşılaştırırsanız, ExpressVPN ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Japonya, Güney Koreve daha fazlası dahil olmak üzere birden fazla bölgesel Netflix kütüphanesinin engelini kaldırabilen tek VPN’dir.

ExpressVPN 3.000’denfazla sunucu sunuyor , aynı zamanda bir kez başarısız olmadan birden fazla akış hizmetinin engelini başarıyla kaldırmak için test ettiğim tek hizmet. Bu yüzden film akışı için En İyi VPN.

Akış hızları açısından, ExpressVPN oldukça iyi bir performans gösterdi ve ABD New York sunucusunda yaklaşık 85.84Mbps ortalama hız elde etmeyi başardım. İşte ExpressVPNs hız testi sonucu.

Akışın yanı sıra, ExpressVPN güvenlik departmanında oldukça iyidir. Öncelikle, ExpressVPN
İngiliz Virgin Adaları’nda (BVI)
dayanır ve herhangi bir VPN günlüğütutmaz. Sadece bu değil, aynı zamanda askeri düzeyde şifreleme, OpenVPN protokolü, Sıfır bilgi DNS, Kill switch ve VPN bölünmüş tünelleme gibi diğer özellikler de ExpressVPN’de mevcuttur. ExpressVPN’in kill switch’ine Ağ Kilidi denir. Sınırsız bant genişliği ile dünyanın en iyi VPN hizmetlerinden biridir.

Bununla birlikte, ExpressVPN bu listedeki diğer güvenilir VPN hizmetlerinden biraz daha pahalıdır. ExpressVPN’den başlamak $6.67/mo (Black Friday Deal: Grab 3 Free Months + 49% OFF 12-Month Plan) hiçbir şekilde ucuz değildir, ancak bir abonelikle aynı anda 5 cihaz bağlayabilirsiniz. Ancak, bir para İade garantisi sunar,böylece hiçbir şey ödemeden 30 gün boyunca test edebilirsiniz. Bu nedenle, ExpressVPN’i risksiz deneyebilirsiniz.

hüküm:

Sonuç olarak, bütçe sizin için bir sorun değilse ve Netflix & Plexgibi akış hizmetlerini seviyorsanız, ExpressVPN sizin için en iyi seçenekler arasındadır. Ayrıca en iyi VPN APK biri 2021. Ayrıca, en üst düzey OpenVPN uygulamasıyla güvenliği ciddiye alan en iyi OpenVPN istemcisi olan tek VPN sağlayıcısıdır.

Bu VPN hakkında daha fazla şey bilmek ister misiniz? Özel haberimize göz atın
ExpressVPN incelemesi
.

Best Deal Available
Avail 49% Discount

ExpressVPN Alıp Alın30 Days Money Back Guarantee

2. Surfshark – Sınırsız Bağlantı ile Hızlı Hızlı VPN

Surfshark-VPN-Fastest-in-the-Industry

Surfshark VPN - Fastest in the Industry

Snappy VPN capable of delivering speeds up to 27.91/30 Mbps connection

 • Servers: 3200+ in 65 countries
 • IP addresses: 1000+
 • Simultaneous connections: Unlimited
 • Jurisdiction: British Virgin Islands
 • Best plan: 24 months - $2.49/mo

Surfshark, sektördeki en hızlı VPN’dir ve aynı zamanda bu listedeki VPN şirketleri arasındadır. Testim sırasında Surfshark, 30 Mbps test bağlantımda ortalama 27.91 Mbps hıza ulaşmayı başardı. Ayrıca surfshark’ın hızlarını torrent indirerek test ettim ve çok etkilendim. Bir kez bile yavaş hızlarla veya bağlantı düşüşleriyle karşılaşmadım.

Surfshark, inanılmaz yüksek VPN hızları sunmanın yanı sıra, şüphesiz şu anda piyasadaki en güvenli VPN’dir. Merkezi İngiliz Virgin Adası’ndabulunan Surfshark, sıkı bir “veri kaydı yok” politikası izler. Aslında, herhangi bir bağlantı veya kullanıcı günlüğü toplamıyorlar. Bu VPN, Netflix, Hulu, Amazon Prime Video, BBC oynatıcıve daha fazlasının engelini kolayca kaldırır ve ayrıca IPTV için de harika.

Bunun yanı sıra Surfshark ayrıca Kill switch, endüstri standardı şifreleme, MultiHop, CleanWeb (reklam engelleyici), Whitelister (bölünmüş tünel oluşturma) ve daha premium VPN’lerden beklediğiniz diğer özellikleri de sunar.

Surfshark sadece maliyeti olsa 84% Off da, hala sınırsız cihaz bağlantısı sunar, yani neden Birden fazla cihaz için en iyi VPNlistesinin başındadır , 7/24 canlı sohbet desteği ve eşsiz IP / DNS sızıntı koruması. Surfshark bile Firestick ve diğer cihazlarla da iyi çalışır.

hüküm:

Genel olarak, akış, torrent, çevrimiçi oyun ve günlük tarama için hızlı bir VPN istiyorsanız, Surfshark en iyi şansınızdır. Tek bir Surfshark hesabıyla, birkaç cihaz bağlayın ve en sevdiğiniz programları istediğiniz yerde, istediğiniz zaman izleyin.

Bu VPN hakkında daha fazla şey bilmek ister misiniz? Özel haberimize göz atın
Surfshark incelemesi
.

Best Deal Available
Avail 81% Discount

Surfshark'ı alıp alın30 Days Money Back Guarantee

3. NordVPN – Coğrafi engellemeyi kaldırmak için en iyi VPN

Nordvpn-best-for-geo-unblocking-websites

NordVPN- Best for Geo-Unblocking

Best Geo-Unblocker to access Netflix, Vudu, ABC News, and more

 • Servers: 5500+ in 59 countries
 • IP addresses: 5800+
 • Simultaneous connections: 6
 • Jurisdiction: Panama
 • Best plan: 2 year- $3.71/mo (68% off)

NordVPN şüphesiz, en iyi coğrafi engelleyicidir. Erişmek istediğiniz web sitelerinin engelini kaldıramadığınızda ne kadar sinir bozucu olabileceğini biliyorum. Bu nedenle, NordVPN neredeyse tüm coğrafi olarak kısıtlanmış akış platformlarının engelini kaldırabileceğinden akış severler için mükemmel bir seçimdir.

Dünyanın her yerinde 5.500’den fazla sunucuyla, engellenen web sitelerine erişmek çok kolay. NordVPN test amacıyla Crackle, Vudu, Freeform, ABC News, Netflix, Firestick, Kodi, Roku gibi popüler engellenen web sitelerinin bir listesini kaldırmayı denedim ve hepsi çalıştı.

NordVPN Torrent ile iyi çalışır; NordVPN ücretsiz deneme hesabı üzerinden NordVPN’in ne kadar hızlı olduğunu bile kontrol edebilirsiniz. NordVPN sizin için işe yaramazsa, NordVPN aboneliğiniziher zaman iptal edebilir ve geri ödeme alabilirsiniz. Ayrıca 7/24 müşteri desteğine sahiptir.

NordVPN’in mükemmel engelleme yeteneklerinin arkasındaki nedenin bir kısmı gizleme teknolojisidir. 256 bit şifrelemeile birlikte NordVPN, dünyanın hemen hemen her yerinde katı coğrafi blokları ve güvenlik duvarlarını kolayca atlayabilir. Ayrıca ekstra gizlilik ve güvenlik isteyen kullanıcılar için VPN üzerinden Soğan ve Çift VPN özellikleri gibi ekstra özellikler sunar. Bu premium özellikler sayesinde NordVPN, tor için en iyi VPN’lerdenbiridir.

Şifreleme dışında NordVPN Kill Switch,Split Tunneling, Leak protectionve çok daha fazlası gibi özelliklerle doludur. NordVPN sıfır kayıt politikası izler. Ancak bu kadar çok özellik sunmasına rağmen, NordVPN sadece $3.99/mo (Get 57% Off + 3 Months FREE on 2-Year Plan)

hüküm:

Genel olarak, dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir coğrafi bloğu aşmanıza yardımcı olabilecek bir VPN istiyorsanız, NordVPN en iyi seçiminiz olmalıdır.

Bu VPN hakkında daha fazla şey bilmek ister misiniz? Özel haberimize göz atın
NordVPN incelemesi
.

Best Deal Available
Avail 68% Discount

NordVPN'i alıp alın30 Days Money Back Guarantee

4. PureVPN – Genel Amaçlar için En İyi VPN

PureVPN-Overall-Best-VPN

PureVPN - Overall Best VPN

Best VPN starting from only $3.33/mo

 • Servers: 6500+ in 140+ countries
 • IP addresses: 300,000
 • Simultaneous connections: 10
 • Jurisdiction: Hong Kong
 • Best plan: 2 year- $3.33/mo (70% off)

PureVPN şu anda sektördeki en iyi VPN yazılımıdır. Lekesiz 5 yıldızlı derecelendirmesi ve sadece maliyetleri ile piyasadaki en uzun süreli hizmetlerden $2.08/mo biridir.

Yargı yetkisi hakkında konuşursak, bu VPN şirketi Hong Kong

merkezlidir ve yalnızca Adınız, E-posta Adresiniz ve Ödeme Yöntemlerinizin kayıtlarını tutar. Hepsi bu kadar. Güncellenmiş gizlilik politikalarına göre hiçbir bağlantı veya kullanım günlüğü günlüğe kaydedilmez.

Genel Hızlar açısından, PureVPN ortalamanın üzerinde indirme ve yükleme hızları . En hızlı olmasa da, PureVPN dns, IP ve WebRTC sızdırmadan 30 Mbps bağlantımda 26.01 Mbps ortalama hız sunmayı başardı.

PureVPN-DNS-sızıntı testi

Hulu,Netflix, BBC iPlayerve PureVPN ile diğer VoD hizmetlerinde dizileri izlemeyi denediğimde, hiçbir gecikme veya kekemelik yaşamadım. Sonuç olarak, PureVPN engelleyicileri savuşturmak için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca bitcoin üzerinden ödeme kabul eder.

Özellikler hakkında konuşursak, PureVPN’in sunabileceği çok şey var. Başlamak için PureVPN bir reklam engelleyici, AES 256 şifreleme, OpenVPN, kill switchve ayrıca 10 çoklu giriş ile birlikte gelir Bu VPN servis sağlayıcısı ayrıca bölünmüş tünel oluşturma ve bağlantı noktası iletme sunar. PureVPN, Windows, macOS, Android, iOS, Linux, Akıllı TV’ler ve ayrıca tarayıcı uzantıları (Chrome, Firefox) için özel, kullanıcı dostu uygulamalara sahiptir. Çeşitli dağıtımlarla uyumlu güvenli bir Linux VPN’dir.

hüküm:

Sonuç olarak, çok yönlü performans sunabilecek güvenli bir VPN istiyorsanız, PureVPN sizin için mükemmeldir.

Bu VPN hakkında daha fazla şey bilmek isteyen özel PureVPN İncelememize

gözatın.

Best Deal Available
Avail 70% Discount

PureVPN Haline Gel31 Days Money Back Guarantee

5. CyberGhost – Özel Tarama için Uygun Fiyatlı VPN

CyberGhost-top-for-private-browsing

CyberGhost VPN – Top for Private Browsing

Based in a safe Jurisdiction & offers benchmark protocols / encryption

CyberGhost, özel tarama için mükemmel bir VPN’dir. CyberGhost sadece Merkezi Romanya’nıngüvenli yargı bölgesinde değil, aynı zamanda kıyaslama protokolleri(L2TP, IKEv2 ve OpenVPN),güçlü şifreleme (256 bit şifreleme), kill switch, 7 eşzamanlı bağlantıve büyük bir VPN ağı (6.500) gibi özel tarama için güçlü özellikler de sunmaktadır.

Akış, torrent ve engellemeyi kaldırma yetenekleri söz konusu olduğunda, CyberGhost oldukça iyi bir performans sergiledi. Torrentleri indirmeyi, ABD Netflix kütüphanesinin engelini kaldırmayıve herhangi bir gecikme veya kesinti olmadan yayınlamayı başardım. Hızlar hakkında konuşursak, CyberGhost 17.10 Mbps ortalama hız sağladı. CyberGhost ile ilgili bir başka şaşırtıcı özellik, akış, torrent ve oyun için optimize edilmiş sunuculara sahip olmasıdır.

CyberGhost sunucuları

CyberGhost’un gizlilik politikasına geliyor ve gerçekten kusursuz. CyberGhost sıkı bir kayıt tutmama politikası izler ve zorunlu veri saklama yasalarına uymaz. Bu olağanüstü özellikleri nedeniyle CyberGhost, sektördeki en güvenilir VPN hizmetlerinden biridir.

Fiyatlandırma planları hakkında konuşursak, Cyberghost sadece $2.11/mo o kadar da kötü olmayan maliyetler. CyberGhost VPN ile aynı anda en fazla 7 cihaz bağlayabilir ve birden fazla cihazı koruyabilirsiniz.

hüküm:

Genel olarak, özel tarama için mükemmel bir VPN istiyorsanız, Cyberghost kesinlikle sahip olunacak en iyi kişisel VPN veya belki de en güvenli VPN’dir.

Bu VPN hakkında daha fazla bilgi almak isteyen özel CyberGhost incelememize

gözatın.

Best Deal Available
Avail 83% Discount

Cyberghost Alıp Alın45 Days Money Back Guarantee

6. Özel İnternet Erişimi – Torrent için En İyi VPN

PIA

PIA - Best VPN for Torrenting

Best VPN starting from only $2.69/mo

 • Servers: 24,305+ in 77+ countries
 • IP addresses: 200,000
 • Simultaneous connections: 10
 • Jurisdiction: USA
 • Best plan: 2 year- $2.69/mo (77% off)

Torrentler ve P2P dosya paylaşımı ile ilgiliyseniz, PIA kapsamlı P2P desteği sunduğundan, almak için önerilen VPN’dir. 77’den fazlaülkede 24.000’den fazla sunucu ve 256 bit şifreleme, otomatik Kill anahtarı, bölünmüş tünel oluşturmave DNS sızıntı koruması dahil olmak üzere güvenlik özellikleriyle. PIA ayrıca bu listedeki diğer VPN’ler arasında en iyi torrent performansını sundu. Aslında, tutarlı indirme ve tohumlama hızları sunmayı başaran tek VPN’dir.

PIA, 5 göz ittifakınınbir parçası olan ABD merkezli VPN ‘ dir, ancak kesinlikle sıfır kayıt politikasını izlediği için en iyi gizliliği sunar. Windows, Andriod, macOS, iOS ve hatta Linux‘ta kullanmak için en iyi VPN .

Hız açısından, PIA iyinin ötesinde ve 30 Mbps bağlantımda yaklaşık 18.71 Mbps ortalama hız elde etmeyi başardım. En yüksek bağlantı hızlarına sahip değildir, ancak piyasadaki en yavaş değildir ve tamponsuz akış için tutarlı bir hız sağlayacaktır. Ayrıca, bu listedeki diğer tüm VPN’ler arasında en büyük sunucu ağına sahiptir ve bu da onu diğer VPN’lerin önüne geçirir.

Bu listedeki diğer VPN’lerden biraz daha yavaş olmasına rağmen, PIA’nın IP, DNS veya WebRTC ‘ mi sızdırmadan Netflix’in engelini kaldırmayıbaşardığını görmekten memnun oldum. Akış performansı da oldukça iyiydi, ancak yine de en iyisi değildi.

Fiyatlandırma açısından, PIA oldukça uygun . PIA’nın 3 yıllık planı indirimle birlikte gelir ve yalnızca maliyetlerle birlikte gelir 77% Off $2.11/mo ve tam 30 günlük para İade garantisi kapsamındadır.

hüküm:

PIA’nın tüm gizlilik özellikleri ve mükemmel bağlantı göz önüne alındığında, PIA P2P / torrent için en iyi VPN’dir.

Bu VPN hakkında daha fazla şey bilmek isteyen özel PIA VPN incelememize

göz atın.

Best Deal Available
Avail 77% Discount

PIA VPN alıp Alın30 Days Money Back Guarantee

En İyi VPN (Sanal Özel Ağ) Nasıl Seçilir?

VPN seçmek oldukça karmaşık olabilir. Yine de endişelenmeyin, en iyi VPN’i seçerken göz önünde bulundurulacak en önemli faktörlerden bazıları şunlardır:

 • VPN sunucuları – Seçtiğiniz VPN sağlayıcısının çok sayıda sunucu sunduğundan emin olun. İyi bir VPN, coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğin engelini kaldırmak için çok önemli olan büyük bir sunucu ağı sunmalıdır.
 • Eşzamanlı bağlantılar – Sunulan çoklu oturum açma sayısını kontrol edin. Genellikle, en iyi VPN sağlayıcıları 5-10 eşzamanlı bağlantı.
 • Günlük yok politikası – Herhangi bir iyi VPN yasal bir günlük yok politikası sunmalıdır. VPN seçerken, VPN’in herhangi bir bağlantı veya kullanım günlüğü tutmadığındanemin olmalısınız.
 • VPN protokolleri – Sunulan VPN protokollerini arayın. Kaya gibi sağlam VPN gizliliği için, diğer güvenlik protokollerinin yanı sıra OpenVPN, IKeV2, SSTP, PPTPsunan bir VPN istersiniz.
 • VPN uygulamaları – Herhangi bir güvenilir VPN servis sağlayıcısı çeşitli cihazlar için VPN uygulamalarısunmalıdır. Bir VPN’in cihazınızla uyumlu olduğundan emin olmak için VPN sitelerinin uygulamalar bölümüne göz atmalısınız.
 • Fiyatlandırma – Son olarak, elde ettiğiniz VPN’in uygun fiyatlı olduğundan emin olmanız gerekir. Genellikle, VPN maliyeti $ 10 / mo’yi geçmemelidir. İdeal olarak, 2 ila 8 $ / mo arasındaki VPN fiyatları uygun olarak kabul edilebilir.

Neden vpn’e ihtiyacınız var?

Sanal özel ağların kısaltması olan VPN’ler günümüzde giderek daha popüler hale geldi. Dünyadaki birçok insan, siber suçlular tarafından hedef alınmadan veya pazarlamacılar tarafından istenmeden takip edilmeden web’de güvenli bir şekilde gezinmek için güvenilir VPN hizmetlerini kullanıyor.

eğer internetin karanlık yüzüne aşina değilseniz, sizin için parçalayayım. Çevrimiçi yaptığınız her şey şu veya bu şekilde izlenir. Jeff Hirsch’ün dediği gibi – “Web hala vahşi vahşi batı.”

Abarttığumu düşünüyorsanız, tek bir veri toplama şirketi cinsiyetinizi, yaşınızı, konumunuzu, eğitiminizi, brüt yıllık gelirinizi ve hatta alışveriş alışkanlıklarınızı doğru bir şekilde tahmin edebilir.

bilgi-veri toplama-şirketler-know -hakkınızda

Tüyler ürpertici, değil mi? Aslında bu doğru. Kişisel bilgileriniz sayısız veri madencisi tarafından toplanır ve dünyanın dört bir yanındaki şirketlere satılır. Bu nedenle, ister torrent indiriyor, ister Netflix izliyor veya sadece web’de geziniyor olun, sürekli gözetim altındasınız ve bir VPN bununla başa çıkılmanıza yardımcı olabilir.

En iyi VPN korumasını seçerek kimliğinizi maskeleyebilir ve coğrafi olarak engellenen web sitelerine erişebilirsiniz. VPN, vpn sunucusuyla aranızda şifreli bir tünel oluşturduğundan, tünelin dışındaki herkes çevrimiçi etkinliklerinizi göremez. Aniden bir VPN alma isteği hissederseniz, yukarıda listelenen VPN önerisini yararlı bulabilirsiniz.

Best Deal Available
Avail 70% Discount

Şimdi bir VPN alıp alın!31 Days Money Back Guarantee

Güvenlik ve Gizlilik için en iyi VPN hangisidir?

Güvenlik ve gizlilik için, kullanılacak en akıcı uygulama
Surfshark
. Bu VPN’in kolunun altında birçok güvenlik özelliği vardır. Başlamak için Surfshark hem OpenVPN hem de IKEv2 / IPsec‘i destekler. Bu protokoller sadece güvenli değil, aynı zamanda hızlıdır. Sadece bu değil, Surfshark aynı anda iki sunucuya bağlanmanızı sağlayan yerleşik bir MultiHop özelliğine de sahiptir.

Gizlilik hakkında konuşursak, Surfshark’ı benzersiz kılan özelliklerden bazıları Kamuflaj Modu, Whitelister™ ve CleanWeb. Kamuflaj Modu, ISS’nin VPN kullandığınızı algılamasınıengeller. Öte yandan WhiteLister özelliği, şifreli tüneli engellemenizi veya geçmenizi sağlar. CleanWeb, izlemeyi ve istenmeyen reklamları engelleyebilen kişisel favori özelliğimdir.

Web Sitelerinin/Hizmetlerin engelini kaldırmak için en iyi VPN nedir?

Coğrafi olarak engellenen web sitelerinin ve hizmetlerin engelini kaldırmak için ExpressVPN, kullanabileceğiniz en güvenilir VPN programıdır. Bu hizmet, zorlu coğrafi blokları atlamanıza yardımcı olmak için yalnızca gelişmiş özellikler değil, aynı zamanda 160’tan fazla konumda 3000’den fazla sunucu sunar.

Anonim tarama, IP adresi maskeleme ve Sıfır bilgi DNS gibi özelliklerle ExpressVPN, Vpn engelleyicileri kullanan Çin ve İran gibi ülkelerde Netflix, HBO Go, Google ve hatta sosyal medya gibi engellenen web sitelerine erişmenizi sağlar.

İPhone için En İyi VPN Hizmeti Nedir?

İPhone için alabileceğinen iyi VPN hizmeti ExpressVPN. ExpressVPN sadece 5 yıldızDAN 4.6’sinesahip değil VPN derecelendirmesi , aynı zamanda 41.6 k’danfazla yorum .

Performans açısından, ExpressVPN’in iOS uygulaması süper kaygandır ve tonlarca seçenek sunar. İPhone’lar için uygulamalar sunan diğer VPN sağlayıcılarının aksine, ExpressVPN uygulamasını sürekli günceller ve iPhone’ları iOS 10 ‘a kadar destekler. Uygulamalı deneyim hakkında konuşursak, test ettiğim 6 VPN’in tümünden ExpressVPN’in iOS uygulaması iPhone’lar ve Apple TV de dahil olmak üzere diğer Apple ürünleri için en iyi şekilde çalıştı.

Mac için En Güvenilir VPN Hizmeti Nedir?

Mac için en iyi VPN hizmeti PureVPN. Diğer VPN sağlayıcıları mac’ler için uygulamalar sunsa da, PureVPN benim için en iyi şekilde çalıştı. PureVPN sadece sık sık güncelleme yayınlamakla kalmaz, aynı zamanda Mojave, High Sierra, El Capitan, Catalina ve hatta Yosemite gibi birden fazla macOS sürümünde de çalışır.

Android için Mükemmel VPN Uygulaması nedir?

ExpressVPN en iyi iPhone’larda çalışsa da, Android için en iyi seçenek kesinlikle PureVPN. Basit, PureVPN’in Android uygulaması hızlı, hafif ve mutlak mutluluk kullanımı. Aslında, PureVPN’in en iyi VPN uygulamalarından birine sahip olmasının nedeni, 24.141 kullanıcının yorumlarınagöre 3.6 yıldız derecelendirmesine sahip olmasıdır.

Hafifdemişken, PureVPN’in Android uygulamasının dosya boyutu sadece 27 MB, bu oldukça etkileyici. Genel olarak, Android cihazlar için PureVPN kelimenin tam anlamıyla en iyisidir. PureVPN’in Android uygulamasını para için en iyi VPN yapan şeyi bulun.

Windows için en iyi VPN sağlayıcıları nelerdir?

Windows için, kullanabileceğiniz en yüksek puanlı VPN hizmeti PureVPN. Şık ve kullanımı kolay bir istemci ile PureVPN, Windows 7, 8, 8.1 ve hatta Windows 10 . Performans açısından, PureVPN’in Windows uygulaması hızlıdır ve hemen hemen tüm sunucularda istikrarlı bir bağlantı sunar.

Windows için uygulamalar sunan diğer VPN’lerinaksine, PureVPN’in uygulaması tonlarca yerleşik güvenlik özelliği ve akış, genel tarama ve hatta torrent için özel bir mod seçim özelliği ile birlikte gelir.

VPN’ler Kodi’de çalışıyor mu?

Evet, VPN’ler Kodi üzerinde çalışıyor. Ancak, en iyi güvenli VPN hizmetlerinin bu VPN listesinde, yalnızca PureVPN ve PIA Kodi için özel bir eklenti . ExpressVPN, Surfshark ve CyberGhost gibi Kodi için diğer VPN eklentiler sunmaz, ancak OpenVPN yöneticisi aracılığıyla Kodi’de VPN çalıştırabilir. Genel olarak, Kodi için en iyi VPN’lerhakkında konuşursak, PureVPN ve Surfshark en iyi seçeneklerdir.

Firestick için Hangi VPN Hizmetini Kullanmalıyım?

Firestick için en iyi VPN hizmeti
PureVPN
. PureVPN 3.1 yıldızlı bir derecelendirmeye sahiptir ve Amazon tarafından güvenlikte #21 sıradadır. Sadece bu değil, PureVPN’in Firestick uygulaması hafiftir ve firestick için diğer en iyi VPN’lerekıyasla sadece 21.9 MB dosya boyutuna sahiptir. Amazon Firestick dışında, Fire TV de dahil olmak üzere diğer Amazon Fire cihazlarıyla da çalışır.

PureVPN ayrıca hem ExpressVPN hem de Surfshark’tan daha fazla sunucu sunar. Bu nedenle, PureVPN’i hızlar, gizlilik ve engellemeyi kaldırma yetenekleri açısından çok yönlü performansı nedeniyle şiddetle tavsiye ederim.

Netflix için İyi Bir VPN Hizmeti Nedir?

Netflix için mükemmel VPN hizmeti
Surfshark
. Surfshark iyi derecede yüksek hızlar sunduğundan, dünya çapında 3200’den fazla sunucu sunduğundan ve can sıkıcı reklamları engelleyebilen bir CleanWeb özelliği sunduğundan, Netflix ile kullandığım en iyi VPN hizmetidir.

Surfshark Netflix Kore

Surfshark ile Netflix Kore’nin yurt dışından engelini kaldırmayı başardım. Surfshark’ı kullanmak istemiyorsanız, Netflix ile çalışan diğer VPN’leride kullanabilirsiniz , PureVPN gibi.

VPN’ler P2P ve Torrent’i Destekliyor mu?

Evet, en iyi VPN hizmetleri P2P ve torrent desteği yapar. Aslında, premium VPN’ler dünya çapında torrent için özel optimize edilmiş sunucular sunar. Sadece bu değil, torrent desteği veren VPN, Kill Switch de dahil olmak üzere, VPN’inizin çalışmayı durdurması durumunda sizi hemen internetten kesebilecekgüvenlik özellikleri de sunar. Torrent ve P2P için kullanabileceğiniz güvenilir bir VPN istiyorsanız, PIA güvenli torrent için ilk tercihiniz olmalıdır.

En iyi ev VPN’i nedir?

Dürüst olmak gerekirse, önerebileceğim en iyi ev VPN’i yok. Bunun nedeni, şimdiye kadar incelediğimiz tüm VPN’in her türlü şey için mükemmel olmasıdır. Yüksek hızlar için Surfshark ‘a göz atabilirve güvenli torrent için PIA’yı ev VPN’i olarak kullanabilirsiniz. Gecikmesiz video akışı için ExpressVPN’i ve coğrafi engeli kaldırmak ve güvenli tarama için NordVPN ve CyberGhost’a göz atabilirsiniz. Ancak en iyi bir ev VPN’i önermem gerekirse, PureVPN’i şiddetle tavsiye ederim.

En iyi kurumsal ve küçük işletme VPN’i nedir?

VPN’ler genellikle kişisel kullanıma yöneliktir. Bununla birlikte, COVID-19 krizisırasında evden çalışan giderek daha fazla şirket , kurumsal ve küçük işletme VPN’e olan talep de artıyor. İşverenler artık uzaktan çalışırken uzak ofis ağlarını, şirket bilgisayarlarını ve internet bağlantılarını güvence altına almak için VPN’leri kullanıyor.

İş VPN’i ortalama günlük VPN’lerinizden biraz daha fazla meyve suyuna ihtiyaç duyduğundan, bir işverenseniz, tonlarca sunucuya sahip bir VPN isteyeceksiniz. Ayrıca, işletmeler gizli verileri kaybetme riskini alamadığıiçin güçlü şifreleme sunan bir VPN isteyeceksiniz. Bu nedenle, yukarıda ele aldığımız VPN listesinden,
nordVPN
veya
CyberGhost
kullanmanızı öneririm , her ikisi de 5000’den fazla sunucu ve endüstri kıyaslama şifrelemesi sunar. Ayrıca, bu VPN’ler 6 ila 7 çoklu girişe de izin verir, bu nedenle kullanıcı başına maliyette önemli ölçüde tasarruf edersiniz.

Ücretsiz VPN’ler, kullanmalı mısınız?

Dürüst olmak gerekirse, ücretsiz VPN kullanmanızı tavsiye etmem. Ödemenizi gerektirmeyen bir ton VPN hizmeti bulsanız da, çoğu ya güvenli değil ya da ciddi sınırlamalar. Örneğin, sayısız VPN’in Çin ile bağlantıları olduğu kanıtlanmıştır. Bu uygulamalar özel verilerinizi toplar ve üçüncü taraf reklamverenlere satar.

Buna ek olarak, daha önce de söylediğim gibi, çoğu ücretsiz VPN sınırlı özellikler sunar. Örneğin TunnelBear’ı ele alalım. Size sadece ayda 500MB ila 1GB veri sınırı. Çok film yayınlarsan bu bir şey değil. Benzer şekilde, ücretsiz olan çoğu VPN, yalnızca iki veya üç sunucu konumuna bağlanmanıza izin verir, bu da yine oldukça can sıkıcı olabilir.

Bununla birlikte, tüm ücretsiz VPN’ler kötü değildir. Aslında, gerçekten tavsiye ettiğim birkaç tane var. Örneğin, Winscribe size ayda 10 GB bant genişliğisunar. Benzer şekilde, Hide.Me 2 GB / ay veri sınırı. Ayrıca 5 tamamenücretsiz VPN blogumuzda kontrol etmeye değer birkaç en iyi ücretsiz VPN daha var.

Vpn ile Akıllı TV, Router ve Oyun Konsollarını Koruyabilir misiniz?

Evet, vpn’i kesinlikle kullanabilirsiniz akıllı TV, yönlendirici ve oyun konsolları. Ancak seçtiğiniz VPN’in bu cihazları desteklediğinden emin olmanız gerekir. Yukarıda belirtilen tüm VPN’ler bu cihazları destekler ve ayrıca cihazlarında VPN’i manuel olarak yapılandırmak isteyen kullanıcılar için OpenVPN desteği sunar.

Akıllı TV’nizde bir VPN kurarsanız, Netflix, Hulu, BBC iPlayer, Amazon Prime Videove daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli yayın platformlarının engelini kaldırmanıza yardımcı olur.

Benzer şekilde, yönlendiricinizdekibir VPN ile Raspberry PI, Synology ve daha fazlası gibi tüm cihazlarınızda güvenli bir internet bağlantısına sahipolabilirsiniz. Bölgenizde henüz piyasaya sürülmemiş yeni oyunları oynamak için PlayStation ve Xboxda dahil olmak üzere oyun konsollarına vpn bağlayabilirsiniz.

Aynı Anda İki VPN Kullanabilir misiniz?

Evet, aynı anda birden fazla VPN kullanabilirsiniz. Çoğu insan, yüksek anonimlik ve güvenlik sunduğu için aynı anda iki veya daha fazla VPN kullanmayı tercih eder. Bilgisayarınızda bir VPN ve yönlendiricinizle bir VPN’i seçerekaynı anda iki VPN kullanabilirsiniz. Bu yöntemin kurulumu çok kolaydır.

aynı anda iki VPN kullanmanın ikinci yolu, bir VPN’i bilgisayarınıza ve diğerini sanal makinenize bağlamaktır. Bu iki yolla, internet bağlantınız iki VPN hizmeti üzerinden geçer. Bu nedenle, maksimum anonimlik ve gizlilik için aynı anda 2 VPN zincirleyebilirsiniz.

Aynı anda iki veya daha fazla VPN kullanmanız gerektiğinin nedenlerinden bazıları şunlardır:

 1. Her iki VPN servis sağlayıcısı da gerçek IP adresinize ve tarama verilerinizesahip olmayacaktır.
 2. Aşılmaz güvenlik için çevrimiçi trafiğinize daha fazla şifreleme ekleyecektir.
 3. Dünyanın farklı konumlarını seçerek aynı anda birden fazla veri merkezini kullanabilirsiniz.
 4. İki VPN ile bilgisayar korsanları sisteminize giremez, çünkü iki veya daha fazla VPN ile çalışmak zorunda kalacaktır – bu oldukça olası değildir.
 5. İki VPN ile, trafik korelasyon saldırıları neredeyse imkansız hale gelir.

VPN yerine Üçüncü Taraf DNS Kullanabilir miyim?

Birçok kişi tam bir VPN yerine üçüncü taraf DNS hizmetlerini kullanır – ancak bu hiç de iyi bir fikir değildir. İlk olarak, bir üçüncü taraf DNS sağlayıcısı yalnızca DNS isteklerini işler, yani çevrimiçi trafiğinizi şifrelemez. Bu nedenle, DNS isteğiniz şifrelenmiş olsa bile, gerçek IP adresiniz şifrelenmez ve açığa çıkarılır.

IP adresiniz maskeli olmadığı için, İnternet Servis Sağlayıcınız (ISS),ziyaret ettiğiniz web siteleri de dahil olmak üzere çevrimiçi kullanıcı etkinliğini görebilir. ISS’nizin yanı sıra, web siteleri gerçek IP adresinizi de görebilir.

Buna karşılık, bir VPN kullanıyorsanız, yalnızca gerçek IP adresinizi ve coğrafi konumunuzu maskelemekle kalmaz, aynı zamanda VPN tünelindeki DNS istekleri de dahil olmak üzere tüm çevrimiçi trafiğinizi şifreler. Bu nedenle, tam bir VPN, izlenemez hale geldikçe daha fazla güvenlik ve gizlilik sunar.

VPN kullanmanın bir başka nedeni, DNS sağlayıcılarının çevrimiçi trafiğinizi izlemesi ve verilerinizi üçüncü taraflara satabilmesidir. Böylece gizliliğinizi tehlikeye atmaktadır.

VPN’ler Hakkında SSS

Artık 2021’deki mutlak en iyi VPN’lerin hangileri olduğunu bildiğinize göre, VPN’ler ve hangi VPN’i kullanmam gerektiği hakkında en sık sorulan sorulardan bazılarını gözden geçirelim.

VPN (Sanal özel ağ) nedir?

Sanal özel ağ veya VPN, temelde telefonlar ve masaüstleri, yönlendiriciler ve diğer bir grup cihazla uyumlu bir çevrimiçi güvenlik aracıdır. VPN’ler, kullanıcıların tüm dünyada bulunan hem fiziksel hem de sanal çok sayıda sunucu sunarak katı coğrafi kısıtlamaları atlamasına olanak sağlar.

VPN’ler ayrıca bilgisayar korsanlarından çevrimiçi anonimlik ve gizlilik, çevrimiçi gözetim, ISS izleme. Vpn sunucularıyla aranızda şifreli bir tünel oluşturarak, sanal özel ağlar tüm giden ve gelen trafiğinizi şifreleyerek yetkisiz varlıkların sizi dinlemesini önler.

Bir tünelin varlığı, verilerin şifreleme kullanılarak şifrelenmesine neden olur. Bu, verilerin bir tünelden özgün biçiminde geçmediği, ancak verilerinizi ele geçirebilecek bir kişi tarafından çözülemeyecek şifreli bir iletiye dönüştürdür olduğu anlamına gelir.

Şifrelenmiş veri paketleri hedeflenen bitiş noktası tüneline ulaştıktan sonra, orijinal formlarına geri dönerek şifreleri çözülür.

VPN’ler geniş ölçüde türlere kategorize edilebilir: siteden siteye VPN ve uzaktan erişim VPN’leri. Vpn fikri oldukça basit olsa da, çevrimiçi VPN güvenliğiniz ve gizliliğinize sağladığı avantajlar son derece değerlidir.

VPN nasıl kullanılır?

VPN kullanmak cihazdan cihaza değişebilir. Ancak, adımlar aşağı yukarı aynıdır. VPN’leri kullanmaya başlamanız için bazı genel adımlar şunlardır:

 • VPN uygulamasını cihazınıza başlatarak başlayın.
 • Şimdi, oturum açma kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekir.
 • Oturum açtıktan sonra bir VPN sunucusuna bağlanmanız gerekir. Yüksek hızlar sağlamak için bağlandığınız sunucunun gerçek konumunuza yakın olduğundan emin olun.
 • Artık hepiniz bağlısınız ve web’de güvenli bir şekilde gezinmeye hazırsınız. Ayrıca, VPN deneyiminizde ince ayar yapmak için farklı modlar ve VPN protokolleriyle uğraşabilirsiniz.

VPN ne işe yatırıyor?

VPN birden fazla kullanım durumu için iyidir. VPN’in gizlilik, güvenlik ve anonimlik özellikleri, kullanıcıların bu teknolojiyi çeşitli uygulamalar için dağıtmasını sağlar. Bunlardan en öne çıkanları şunlardır:

 • Kimliğinizi çevrimiçi gizleme: VPN, dünyanın başka bir yerinde bulunuyormuş gibi davranmanıza izin verir ve başkaları tarafından görülebildiği gibi hayali bir IP adresi verir.
 • Sansürü atlatmak: Durumunuz çevrimiçi içeriğin sansürlenmesine verilirse, İnternet deneyiminiz ciddi şekilde sınırlanabilir. VPN coğrafi sınırları ortadan kaldırıyor ve interneti gereksiz engellerden arındırıyor.
 • Coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişin: Netflix gibi birçok yayın web sitesinin içerik açısından bölgesel varyasyonları vardır. VPN’ler coğrafi kısıtlamaların üstesinden gelmenizi ve web sitelerine ve hizmetlere erişmenizi sağlar. Netflix demişken, bestnetflixvpn.com’dafarklı Netflix kütüphanelerinde bulunan filmlerin ve TV şovlarının güncellenmiş listesinin tamamına göz atabilirsiniz. Doğru sunuculara erişemezseniz neyi kaçıracağınızı görmek için kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim.
 • ISS azaltmayı önleme: Kullanıcılar belirli akış hizmetlerine veya web sitelerine erişmeye çalıştıklarında ISS’ler İnternet bağlantısını kısıtlar. VPN kimliğinizi gizlediği için ISS’niz etkinliklerinizi göremez ve bu nedenle bağlantınızı kısıtlamak için herhangi bir neden olmaz.
 • Gizliliği artırma: Hükümetlerin gizliliğe müdahalesi tüm dünyada artan bir endişe kaynağıdır. Güçlü bir gizlilik politikasına sahip VPN’ler gizliliğinizi artırabilir ve ajansları uzak tutabilir.
 • Herkese açık Wi-Fi’nin korunması: Herkese açık Wi-Fi’nin zayıf güvenliği, üzerinden aktardığınız herhangi bir verinin bilgisayar korsanları tarafından engellenebilen bir durum olduğu anlamına gelir. Ortak etkin noktaları kullanmanız gerekiyorsa, bunu yalnızca iletişimlerinizi şifrelemek için arka planı çalıştıran bir VPN ile yapın.

VPN yasal mı?

Evet, dünyanın çoğu yerinde VPN kullanımına yasal olarak izin verilir. VPN’lerle ilgili yasal sorunlar genellikle VPN kullanımı nedeniyle değil, bireyler bazen telif hakları gibi diğer yasaları çiğnemek için VPN’leri kullandıkları için ortaya çıkar.

Ancak, kısıtlı bir İnternet’e sahip belirli ülkelerde VPN kullanırken son derece dikkatli olmalısınız. Çin, BAE,Irak, Kuzey Koreve Rusyagibi ülkelerden bahsediyorum. Bu ülkeler genellikle yalnızca ülkenin çevrimiçi yasalarına uyan devlet onaylı VPN’lere izin verir.

Genel olarak konuşursak, ülkenizde bir VPN kullanarak iyi olmalısınız. Ancak yukarıda belirtilen ülkelerdeyseniz, biraz dikkatli olmalısınız. Kullanılacak iyi VPN’ler seçerken bu farklılıklar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

VPN nasıl alınır?

VPN almak çok kolaydır. Uygulamaları doğrudan resmi VPN sitesinden veya herhangi bir mobil uygulama mağazasından indirebilirsiniz. VPN’lerde yeniyseniz, vpn’i sadece 4 basit adımda şu şekilde alabilirsiniz:

 • Öncelikle, ücretli VPN’lerle mi yoksa ücretsiz VPN’lerle mi gitmek istediğinize karar verin. Çok daha güvenli, daha hızlı ve çok daha iyi engelleme kaldırma özellikleri sundukları için en iyi ücretli VPN’lerle gitmelerini öneririm. İyi olan şey, çoğu VPN hizmetinin aslında yeni kullanıcılar için en iyi VPN ücretsiz denemelerini sunmasıdır.
 • Ardından, belirli bir VPN hizmetini kısa listeye almanız gerekir. VPN derecelendirmelerine, Yargı Yetkisine, kayıt tutmama politikasına, şifrelemeye ve sunucu sayısına dikkat edin. VPN’ler için web’i taramayı tercih etmiyorsanız, yukarıda tartışılan gizlilik için VPN’lerin listesine göz atabilirsiniz.
 • Doğru VPN’i seçmeyi bitirdikten sonra bir VPN abonelik planı satın almanız gerekir. Çok daha ucuz oldukları için daha uzun VPN planlarıyla gitmelerini öneririm.
 • Son olarak, güvenli tarama, IP maskeleme ve coğrafi blok atlama işlemine başlamak için VPN’i cihazınıza indirin.

Nihai Karar

İşte burada, bunlar uygun fiyatlı, en yüksek hızları sunan ve akış, torrent ve özel tarama için mükemmel olan en iyi 6 önerilen en iyi VPN seçeneklerim.

Mobil ve masaüstü dahil olmak üzere birden fazla cihazda en popüler VPN’leri titizlikle test ettim ve
ExpressVPN’i
VPN sıralamasında en iyi genel VPN olarak buldum, ardından
Surfshark
,
NordVPN
,
PureVPN
,
Cyberghost
ve
PIA
.

VPN kullanıyor musunuz? En çok hangi VPN’i seviyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda fikrinizi paylaşmaktan çekinmeyin.