Reading Time: 3 minutes

tarayıcı bilgilerinizi korumadan İnternet kullanıyorsanız, çevrimiçi olarak ISS’lere, web sitesi sahiplerine, devlet kurumlarına ve diğer istenmeyen kişilere maruz kalırsınız. Böylece, kimlik hırsızlığı, kimlik avı ve diğerleri şeklinde farklı çevrimiçi dolandırıcılık türleriyle karşılaşacaksınız. Ancak, anonim tarama, izlenemez kalmanıza ve bu tür sorunlardan mümkün olduğunca kaçınmanıza izin verir.

Bu makalede, anonim olarak gezinmenize yardımcı olacak 15 ipucunu açıklıyoruz.

1. Gizli

Google Chrome, Firefox, Safari ve Internet Explorer gibi çeşitli tarayıcılarda özel bir tarayıcı modu (gizli mod) kullanabilirsiniz. Özel bir tarayıcı kullanıyorsanız, tarayıcınız cihazınızda internet geçmişi veya çerez depolamaz. Ancak, özel tarayıcınız ISS’lerin ve diğer gözetim aktörlerinin gerçek IP adresinizi maskelemez.

2. Uzantılı güvenli web postası

Gmail, Yahoo Mail veya Hotmail gibi ünlü web postası hizmetlerini kullanıyorsanız, Google Chrome veya Mozilla Firefox için OpenPGP şifrelemesi sunan bir tarayıcı uzantısı olan Mailvelope’u yüklemelisiniz. Bu, tüm e-postalarınızı başka bir seviyeye şifrelemenizi sağlar. Ayrıca, başka bir uzantı SecureGmail, e-postalarınızı bir Gmail hesabıyla gönderdiğinizde korumanıza yardımcı olur.

3. İzleyicileri yönetin

Çeşitli web siteleri, izleyicilerin yardımıyla kullanıcılarının bilgilerini toplar. Kullanıcılar için görünmez izleyicileri veya web hatalarını vurgulayan ücretsiz bir web uzantısı olan Ghostery’yi kullanmalısınız. Uzantı ayrıca hangi web hatasını engellemek istediğinize veya izleme yaparken hangi izleyicilerle rahat hissedebileceğinize karar vermenize yardımcı olur.

4. Sosyal medyayı mantıklı kullanın

Google, Facebook ve benzeri çeşitli sosyal medya platformlarına çok sayıda kişisel veri yüklemekten kaçınmalısınız. Bu nedenle, bu sosyal siteleri kullanma konusunda sahte bilgiler sağlamalısınız.

5. Geçici e-posta

Tek kullanımlık e-posta hizmetlerini kullanarak internete anonim olarak göz atabilirsiniz. Bu e-posta adresleri, kullanıcıların yeni e-posta adresleri oluşturmasına izin verir ve kullanımdan hemen sonra bunları atabilirler. Bu şekilde, gerçek e-posta adreslerinizi spam gönderenlerin gözünden gizleyebilirsiniz. Ancak, hassas bilgileri çevrimiçi göndermek için bu tür e-posta adreslerini kullanmamalısınız.

6. VPN

VPN, çevrimiçi konumunuzu her yerden gizlemenize yardımcı olan mükemmel bir güvenlik yazılımıdır. Gerçek IP adresinizi hemen alternatif bir IP adresiyle değiştirir. Buna ek olarak, endüstri standardı şifreleme yoluyla İnternet trafiğinizi şifreler. Bu şekilde, ISS’ler, bilgisayar korsanları ve diğerleri gibi gözetim aktörleri tarama etkinliğinizi takip edemez.

256 bit şifreleme, 5 çoklu giriş, 7/24 canlı müşteri desteği ve 30 günlük para geri ödeme garantisi ile birlikte dünya çapında 3.000’den fazla sunucu sunan sertifikalı bir kayıt tutmama sağlayıcısı olan ExpressVPN’e abone olabilirsiniz.

7. Güvenli bir arama motoru kullanın

DuckDuckGo gibi reklam izleyicilerini engelleyen ve arama geçmişinizi tanımlanamayan bir arama motoru kullanabilirsiniz. Öte yandan, diğer arama motorları web tarama verilerinizi farklı reklam kampanyaları türleriyle sizi hedefleyen üçüncü taraflara satabilir.

8. TOR (Soğan Yönlendiricisi)

TOR, istediğiniz çevrimiçi etkinlikleri güvenli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Yazılım Windows, Mac ve Linux gibi çeşitli işletim sistemlerini destekler. TOR kullandıktan sonra, web siteleri veya bireyler artık çevrimiçi olarak ne yaptığınızı anlayamaz.

9. Herkese açık Wi-Fi ağlarını kullanmayın

Kuşkusuz, herkese açık Wi-Fi ağları meraklılar için bal küpüdür, çünkü kişisel verilerinizi alabilir ve kötü amaçları için kullanabilirler. Bu nedenle, bilgisayar korsanlarının gerçek konumunuzu çevrimiçi olarak bilmesini sağlayan herkese açık Wi-Fi noktalarına bağlanmaktan kaçınmalısınız.

10. Proxy

Proxy’ler, çevrimiçi taramanızı istenmeyen insanlardan gizlemenin başka bir yoludur. Yine de VPN’lere kıyasla gerekli anonimlik düzeyini sunmuyorlar. Ayrıca, tüm web sitelerine tam olarak erişemezsiniz. Bunları uygun şekilde kullanmak için önce proxy sitelerini ziyaret etmelisiniz.

11. Alternatif bir tarayıcı kullanın

Epic, SRWare Iron, Tenta ve Comodo Dragon gibi diğer anonim tarayıcıları kullanarak çevrimiçi özgürlüğünüzü sorunsuz bir şekilde geri kazanmanıza yardımcı olabilirsiniz. Bu tarayıcılar, Windows, Mac, Linux ve Android olsun, tüm önde gelen platformlarla uyumludur.

12. Şifre yöneticilerini kullanın

Zayıf bir şifre kullanıyorsanız anonimliğinize veda etmek zorundasınız. Benzer şekilde, her cihaz için aynı parolayı kullanmamalısınız. Lastpass gibi bir şifre yöneticisi aracılığıyla şifrenizin güvenliğini artırabilirsiniz. Tüm şifrelerinizi saklar ve karşılığında yalnızca bir ana şifreyi hatırlamanız gerekir. Ayrıca, birden fazla parolayı kendiniz yönetmeniz gerekmez.

Anonim Web'de Gözatma

13. Güvenlik odaklı işletim sistemlerini kullanın

Kimliğinizi ve konumunuzu internet üzerinden gizlemeniz önemlidir. Güvenlik odaklı işletim sistemi Whonix’i kullanmak mümkündür. Bu, TOR ağını temel alan anonim bir işletim sistemidir. İşletim sistemi temelde iki şekilde çalışır. İlki tamamen TOR’da, diğeri sadece yalıtılmış bir ağda çalışır.

14. Anonim Para Birimi / Kripto Para Birimleri

Kimlik hırsızlığından ve diğer gizlilik sorunlarından korunmak için Bitcoin gibi anonim dijital para birimlerini kullanmalısınız. Bunun dışında, anonim para birimlerini kullanmaya başladığınızda tamamen anonim hale geldiklerinden, finansal işlemlerinize erişemedikleri için çevrimiçi meraklıları uzak tutabilirsiniz.

Anonim Para Birimleri

15. Akıllı telefonunuzu değiştirin

Varsayılan olarak iyi şifreleme önlemlerine uymuyorsa akıllı telefonunuzu değiştirmelisiniz. Bu nedenle kısa mesajlarınızı, e-postalarınızı, web taramanızı ve telefon aramalarınızı güvenli hale getirmek için Karafon’u seçebilirsiniz. Böyle bir akıllı telefon kullanıyorsanız, verilerinizi siber suçlulara maruz bırakmadan hareket halindeyken herkese açık Wi-Fi’ye bağlanırken anonim olabilirsiniz.

16. TAILS – Linux tabanlı işletim sistemi (bonus ipucu)

Neredeyse USB’ler veya DVD’ler aracılığıyla herhangi bir bilgisayarda kullanabileceğiniz canlı bir işletim sistemi olan Tails’i kullanabilirsiniz. İşletim sistemi, TOR ağından tüm bağlantıları iletirken gizliliğinizi korumaya çalışır. Buna ek olarak, Linux tabanlı işletim sistemi, sistemleri kapattıktan sonra tarayıcı geçmişlerinizi geride bırakmaz. E-postalarınızı, anlık iletilerinizi ve dosyalarınızı korumak için en son teknolojiye sahip şifreleme araçlarını kullanır.

sonuç

Anonim olarak göz atmak için gizli modu, TOR tarayıcılarını ve VPN’leri paralel olarak kullanabilirsiniz. Ancak, gizliliğinizden ödün vermeden tam çevrimiçi güvenlik elde etmek istiyorsanız, en sevdiğiniz cihazlarda canlı bir işletim sistemi olan TAILS’i kullanmalısınız. Yukarıda listelenen tüm bu ipuçları, anonimlik hedefinize doğru şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır.